Gniewomir Tomczyk – plamy, barwy i wrażenia akustyczne

 • Facebook
 • Twitter
 • Wykop
 • Mail
Gniewomir Tomczyk – plamy, barwy i wrażenia akustyczne
Gniewomir TomczykFoto: mat. promocyjne / Izabella Kędzierska

Jako perkusista zawsze trzyma równy rytm, choć uwielbia improwizację. Współpracował m.in. z zespołem Xxanaxx, a swój warsztat kompozytorski szlifował, akompaniując w szkole baletowej – Gniewomir Tomczyk był gościem tego wydania "Serdecznych dźwięków".

Znaczną część audycji wypełniła muzyka, w której komponowaniu i nagrywaniu brał udział Gniewomir Tomczyk. Choć na co dzień jest perkusistą, nie lubi ograniczać swojej roli wyłącznie do wybijania rytmu, a w poszerzeniu muzycznych horyzontów pomógł mu wiele lat temu podczas warsztatów perkusyjnych jego starszy kolega po fachu Cezary Konrad. – Pokazał mi, że perkusista to nie jest osoba, która tylko akompaniuje, że ma swoją osobowość, może tworzyć i być band leaderem – opowiadał gość audycji.  

Jeden z zaprezentowanych utworów nosił tytuł "[Noise] Enter" i pokazywał specyficzne podejście Gniewomira do tworzenia muzyki. – Bardzo lubię, kiedy przestajemy słuchać melodii czy fraz, a zaczynamy odbierać muzykę jako plamy, barwy i wrażenia akustyczne – mówił rozmówca Mateusza Krautwursta.

Moc improwizacji

Chwilę później usłyszeliśmy fragment koncertu jego nowego zespołu, który gra muzykę improwizowaną i ma w składzie znane postaci polskiej sceny jazzowej. – Tworząc tę grupę, chciałem zbliżyć ze sobą bardzo ciekawe osobowości i twórców, którzy na co dzień mają własne projekty. Jest bardzo ciekawe instrumentarium, bo mamy dwie perkusje. Ja gram na swojej perkusji hybrydowej, a Krzysztof Gradziuk na wszelkiego rodzaju instrumentach preparowanych. To jest niezwykle inspirujące, kiedy dwóch perkusistów musi razem funkcjonować – zdradził Tomczyk. W zespole, który nie ma jeszcze nazwy, występują też saksofonista Grzech Piotrowski i klawiszowiec Jan Smoczyński.

Gość "Serdecznych dźwięków" wspominał też siedmioletni okres, w którym pracował jako akompaniator w szkole baletowej, grając na fortepianie i instrumentach perkusyjnych. – To był piękny czas w moim życiu – przyznał Gniewomir. – Musiałem tworzyć na żywo muzykę do różnych choreografii tanecznych, co znacząco wpłynęło na mój rozwój kompozytorski.

Tomczyk odniósł się też do tematu nowych możliwości, jakie daje fanom internet ("Wydaje mi się, że jest ogromna ilość fantastycznej muzyki, która jest jeszcze nieodkryta"), i do faktu, że w dziedzinie sztuki panuje ogromna konkurencja ("My, artyści, musimy się nauczyć, jak filtrować treść i jakie działania podjąć, żeby akurat nas zauważono").


Posłuchaj

49:38
Gniewomir Tomczyk – muzyka jako plamy, barwy i wrażenia akustyczne (Serdeczne dźwięki/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Lista utworów:

 1. Fracture & Neptune – "Clissold (Machinedrum VIP)"
 2. Gniewomir Tomczyk ft. Patrycja Zarychta – "Light Up!"
 3. Gniewomir Tomczyk ft. Patrycja Zarychta – "Light Up! (ENVEE RMX)"
 4. Gniewomir Tomczyk – "[Noise] Enter"
 5. Grzech / Smoczyński / Gradziuk / Tomczyk (fragment koncertu nowego projektu muzycznego z muzyką improwizowaną)
 6. Gniewomir Tomczyk ft. Staszek Plewniak – "Just Breathe"
 7. Gniewomir Tomczyk ft. MIN t – "Rush"
 8. Xxanaxx ft. Ten Typ Mes – "Nie znajdziesz mnie"
 9. Basic Chill ft. Luiza & Marta Wajdzik – "Silence"
 10. Richard Spaven ft. Jordan Rakei – "The Self"

***

Tytuł audycji: Serdeczne dźwięki
Prowadzi: Mateusz Krautwurst
Data emisji: 16.05.2022
Godzina emisji: 23.07

kc

Polecane