"Tylko ptaki śpiewają". Na granicy Polski z Rosją [POSŁUCHAJ REPORTAŻU]

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"Tylko ptaki śpiewają". Na granicy Polski z Rosją [POSŁUCHAJ REPORTAŻU]
Obok miejscowości Paski na Mierzei Wiślanej znajduje się granica polsko-rosyjskaFoto: Shutterstock.com/Robson90

850 metrów. Tyle dokładnie wynosi na Mierzei Wiślanej granica lądowa Polski, a jednocześnie Unii Europejskiej, z Federacją Rosyjską. To tylko 90 km od Gdańska. Miejsce piękne, urokliwe, z wyjątkowym mikroklimatem. Czy przyjeżdżający tu turyści myślą o niebezpieczeństwie, zagrożeniu? W końcu graniczymy z agresorem, który napadł na Ukrainę.

Na szczęście granica w Piaskach strzeżona jest przez 24 godziny na dobę, przez 365 dni. Piaski to malutka, spokojna miejscowości, leżąca z dala od zatłoczonych centrów turystycznych. Formalnie należy do Krynicy Morskiej. Wioska położona jest na najdalszym, polskim odcinku Mierzei Wiślanej, za nią rozciąga się już teren Federacji Rosyjskiej, a dokładnie Obwodu Kaliningradzkiego. 


Posłuchaj

11:30
Piaski, cudowne miejsce tuż przy granicy polsko-rosyjskiej (Reportaż/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Równocześnie miejsce to jest także granicą Unii Europejskiej i NATO. Ten wąski pas lądu oblewany przez Morze Bałtyckie oraz wody Zalewu Wiślanego po II wojnie światowej został podzielony między Polskę a ZSRR.

 Czytaj także:

Piaski, granica polsko-rosyjska, fot. Shutterstock.com/Robson90 Piaski, granica polsko-rosyjska, fot. Shutterstock.com/Robson90

Na sam koniec Polski docieramy, idąc najpierw przez las, a potem plażą. O zbliżaniu się do celu informują nas tablice ostrzegawcze, których pojawia się coraz więcej, im bliżej granicy jesteśmy. Samo miejsce poznamy po drucianym płocie, który wchodzi do morza. Prowadząca do granicy droga pełna jest różnorodnych walorów przyrodniczych - leśnych roślin oraz ciekawych okazów ptaków, takich jak kormorany i żurawie, które często udaje się zobaczyć w tej okolicy.

Jednym z najciekawszych miejsc jest tzw. skarpa - mały klif, podmywany regularnie przez wodę, z którego roztacza się niesamowity widok na Zalew Wiślany i Frombork.

Naszego reportera na patrol na granicę zabrali: komendant placówki Straży Granicznej w Krynicy Morskiej major Marek Zacharski, jego zastępca porucznik Tomasz Kryjo oraz komandor podporucznik Andrzej Jóźwiak, rzecznik prasowy komendanta Morskiego Oddziału Straży Granicznej w Gdańsku. 


fot. Shutterstock/Elninho fot. Shutterstock/Elninho

***

Tytuł reportażu: "Tylko ptaki śpiewają"
Autor reportażu: Andrzej Urbański
Data emisji: 17.05.2022
Godzina emisji: 18.42


Polecane