Niezwykła noc w niezwykłych muzeach [POSŁUCHAJ]

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Niezwykła noc w niezwykłych muzeach [POSŁUCHAJ]
"Noc Muzeów" w Warszawie Foto: PAP/Albert Zawada

"Noc Muzeów" kojarzy się z ogromnymi kolejkami do wielu znanych placówek. Warszawa jednak pełna jest wielu nieoczywistych perełek, w których w niesamowity sposób można spędzić nie tylko tę jedną noc w roku.

Po raz kolejny nad całą Polską zapadła noc niezwykła: "Noc Muzeów". Przywędrowała do nas z Berlina, gdzie po raz pierwszy odbyła się w 1997 roku. Impreza okazała się wielkim sukcesem, dlatego w kolejnych latach do tej inicjatywy zaczęły przyłączać się inne europejskie miasta. Pierwsza "Noc Muzeów" w Polsce odbyła się w roku 2003 i miała miejsce w Muzeum Narodowym w Poznaniu. Rok później wydarzenie odbyło się także Warszawie i Krakowie, a w kolejnych latach także w innych miastach.

Główną ideą całego wydarzenia jest darmowy wstęp do poszczególnych placówek, bądź za naprawdę symboliczną opłatą. Może też być konieczna wcześniejsza rezerwacja. Impreza cieszy się dużym zainteresowaniem, gdyż jest to doskonała okazja, by w nietypowy sposób odwiedzić liczne muzea, galerie i inne instytucje kultury – większość z nich czynna jest wtedy do późnych godzin wieczornych i nocnych. Często dla zwiedzających przygotowane są specjalne atrakcje: warsztaty, spotkania, koncerty bądź zwiedzanie miejsc, które zazwyczaj są niedostępne.

Jest jeszcze jeden aspekt tego typu zwiedzania: można trafić do miejsca, o którym się wcześniej nawet nie słyszało bądź nie miało okazji tam zajrzeć. – Ta moda teraz bardzo wraca. Podoba nam się stylistyka tych czasów, zarówno moda, jak i wystrój wnętrz, więc stwierdziliśmy, że wstąpimy tutaj – mówi jeden ze zwiedzających "Muzeum Życia w PRL".

Przeczytaj także


Można też odbyć sentymentalną podróż w czasie. – Kumpel powiedział, że dzisiaj tak się dzieje, że można się spotkać z graczami w "Quake'a", dlatego tu wpadliśmy. Ile wysiedzimy, tyle pogramy, zależy, ile będzie osób – tłumaczy mężczyzna spotkany w warszawskim Muzeum Komputerów i Gier. – Uwielbiam tę grę: dostałem ją od kolegi w prezencie w 1999 roku. Zakochałem się w niej i do dzisiaj w nią gram. Wtedy spotykaliśmy się w kafejkach internetowych, tak poznałem moich najlepszych przyjaciół: 23 lata się przyjaźnimy – opowiada.

A przecież są też inne muzea niezwykłe...


Posłuchaj

11:21
Noc Muzeów (Reportaż/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

***

Tytuł reportażu: "Noc Muzeów"
Autorka reportażu: Aleksandra Dobieszewska
Data emisji: 16.05.2022
Godzina emisji: 18.44

pr

Polecane