Alternatywny rock w wydaniu młodzieży i starych wyjadaczy

 • Facebook
 • Twitter
 • Wykop
 • Mail
Alternatywny rock w wydaniu młodzieży i starych wyjadaczy
Krzysztof "Grabaż" Grabowski, lider grupy Strachy na Lachy Foto: Shutterstock.com/Dziurek

Duża dawka alternatywnego rocka wypełniła to wydanie "Naszej tonacji". W rolę wodzireja wcielił się tym razem Marek Wiernik, a wśród wykonawców były takie tuzy, jak Kobranocka, Strachy Na Lachy czy Brygada Kryzys.

Żyrardowska formacja Pull The Wire działa od 2005 roku i należy do grona muzycznych ulubieńców prowadzącego to wydanie audycji. Sięgnął on tym razem po tytułowy utwór z wydanego w 2021 roku albumu "Życie to western", na którym hołdujący punkowym ideałom muzycy udowodnili, że w razie czego potrafią wykrzesać ze swych instrumentów dźwięki jakby żywcem wyjęte z westernu.

Znacznie krócej grają razem członkowie zespołu Carol Markovsky, pochodzącego z Makowa Mazowieckiego. Jego nazwa jest wariacją na temat nazwiska kompozytora i dźwiękowca Marka Karolskiego, który przyczynił się do powstania grupy. W jej muzyce można usłyszeć zarówno psychodeliczne dźwięki w stylu The Doors, jak i chwytliwe melodie mogące kojarzyć się z The Beatles. – Na pewno coraz więcej będzie się o nich mówić – stwierdził Marek Wiernik, prezentując ich najnowszą piosenkę "Więcej ciebie".

Muzyczna sztafeta pokoleń – Sara i Robert Brylewscy

W "Naszej tonacji" znalazło się miejsce na wątek rodzinny. Rozpoczęła go Sara Brylewska, córka nieodżałowanego Roberta Brylewskiego i mającej ghańskie korzenie Vivian Quarcoo. Wokalistka ma na koncie jeden album, wydany 2104 roku i zatytułowany "Skąd przyszłaś". I choć płyta była nominowana do Fryderyka jako "fonograficzny debiut roku", Sarze wciąż daleko do osiągnięcia scenicznego statusu, jakim cieszył się jej zmarły cztery lata temu ojciec.

Jednym z najbardziej znanych muzycznych projektów w karierze Roberta Brylewskiego była Brygada Kryzys. To właśnie ta formacja zakończyła audycję przebojem "To co czujesz", pochodzącym z albumu "Cosmopolis", który miał premierę równo 30 lat temu.


Posłuchaj

49:40
Alternatywny rock debiutantów i starych wyjadaczy (Nasza tonacja/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Lista utworów:

 1. PULL THE WIRE – "Życie to western"
 2. BLEND – "Kiedy sieć zaniknie"
 3. MONSIEUR PREMIERE – "Błysk"
 4. WIZJA LOKALNA – "Przed jutrem"
 5. DO GÓRY NOGAMI – "Sztuka"
 6. SARA BRYLEWSKA – "Chmura Wilsona"
 7. KOBRANOCKA – "Raz jeszcze raz"
 8. ALE – "Ale depresja"
 9. CAROL MARKOVSKY – "Więcej ciebie"
 10. STRACHY NA LACHY – "Powiedziałem jej o Tobie"
 11. BRYGADA KRYZYS – "To co czujesz"

***

Tytuł audycji: Nasza tonacja
Prowadzi: Marek Wiernik
Data emisji: 16.05.2022
Godzina emisji: 12.08

kc

 

Polecane