Zamek w Malborku. Dlaczego warto zwiedzić go nocą?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Zamek w Malborku. Dlaczego warto zwiedzić go nocą?
Malborski zamek robi wrażenie w ciągu dnia i nocyFoto: Shutterstock/matt.why.not

Nocne zwiedzanie jest ekscytujące. Wiedzą to ci, którzy w weekend wzięli udział w Nocy Muzeów. A nocą - przez większą część roku, a w niektórych wypadkach przez cały rok - zwiedzać można polskie zamki. Jednym z nich jest zamek w Malborku.

Zamek w Malborku, po spowodowanej pandemią dwuletniej przerwie, powrócił wiosną do nocnego zwiedzania z przewodnikiem. Dlaczego ten zamek warto zwiedzać właśnie nocą?

- W nocnej odsłonie zwiedzania prezentujemy historię tego miejsca, mamy fantastyczną iluminację, która to pokazuje piękno tej budowli i jej skomplikowanie. Światło w wielu miejscach podkreśla uroki tej architektury - mówi Beata Stawarska, zastępca dyrektora ds. marketingu i administracji Muzeum Zamkowego w Malborku.

Skrócona wersja zwiedzania


- Opowiadamy historię, która miała tutaj miejsce od XIII wieku. Oczywiście jest to skrócona wersja normalnego zwiedzania, które w ciągu dnia trwa cztery godziny, ponieważ nocą ze względów bezpieczeństwa nie możemy otwierać wnętrz, w których mamy prezentację wystaw. W związku z tym prowadzimy przez dziedzińce, krużganki, ogrody, no i wchodzimy do kilku najbardziej reprezentacyjnych wnętrz - dodaje gość Trójki.

Światło tylko elektryczne


W jaki sposób oświetlone są zamkowe przestrzenie? - To światło muzealne, konserwatorskie, posiadające ciepłą barwę, odpowiednio dobrane do poszczególnych miejsc. Na zamku, ze względów bezpieczeństwa, nie można używać ognia, dlatego korzystamy z energii elektrycznej - wyjaśnia rozmówczyni Katarzyny Cygler.

Mnich i przewodnicy w strojach z epoki


Jak wygląda taki zamkowy spacer? - Każdy z naszych przewodników ma historię, która opowiadana nocą dodaje dreszczyku emocji. W nocnej wyprawie zwiedzającym towarzyszy również mnich, który ma obowiązki związane z ochroną zamku, a jego przebranie współtworzy fantastyczną atmosferę. Przewodnicy, którzy prowadzą przez zamek, też mają na sobie stroje historyczne, które przybliżają średniowieczne realia - opisuje Beata Stawarska.

Przeczytaj także:


Posłuchaj

5:18
Nocne zwiedzanie zamku w Malborku (Trójka przed południem)
+
Dodaj do playlisty
+

Wyjątkowa atrakcja - Nocne zwiedzanie zamku / Muzeum Zamkowe w Malborku


***

Tytuł audycji: Trójka przed południem
Prowadzi: Katarzyna Cygler
Gość: Beata Stawarska (zastępca dyrektora ds. marketingu i administracji Muzeum Zamkowego w Malborku)
Data emisji: 16.05.2022
Godzina emisji: 11.34

mk

Polecane