Jak działa na nas kolor pomarańczowy? Wystawa "Spektrum światła/Ekspozycja na kolor" we Wrocławiu

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Jak działa na nas kolor pomarańczowy? Wystawa "Spektrum światła/Ekspozycja na kolor" we Wrocławiu
Pomarańczowy to jeden z kolorów, które znacząco na nas wpływająFoto: Shutterstock.com/Ludmila Ivashchenko

To, jakimi kolorami się otaczamy, ma większe znaczenie, niż nam się wydaje. Wiedzą o tym twórczynie wystawy "Spektrum światła/Ekspozycja na kolor. Pomarańczowy", którą możemy oglądać w Muzeum Współczesnym we Wrocławiu. – Jest to przestrzeń, która jest jakby poza światem, jest dla nas zwykle niedostępna, a dostęp do niej umożliwia nam sztuka. Gdy wejdziemy w przestrzeń takiej interaktywnej instalacji, wypełnionej jednym kolorem, możemy doświadczyć barwy w sposób unikalny – mówiła w Trójce psycholog i historyk sztuki Magdalena Skowrońska.

"Ekspozycja na kolor. Pomarańczowy" w Muzeum Współczesnym we Wrocławiu 


Od czwartku 12 maja Muzeum Współczesne we Wrocławiu zaprasza na interaktywną wystawę "Ekspozycja na kolor. Pomarańczowy". O kolejnej odsłonie w cyklu sensualnych interaktywnych scenografii w "Trójce przed południem" opowiedziały Patrycja Mastej, artystka wizualna i jedna z autorek ekspozycji, oraz Magdalena Skowrońska, psycholog i historyk sztuki.

Rozmówczynie Katarzyny Cygler definiują kolor pomarańczowy jako kolor wibracji, relacji, radości, witalności, sportu i  otwarcia. – W obrębie tych słów kluczy przygotowałyśmy wspólnie sześć interakcji, dzięki którym odbiorcy wystawy mogą całym ciałem doświadczyć, wejść i pogłębić te jakości reprezentowane przez kolor pomarańczowy – mówiła Patrycja Mastej.

– Jedną z atrakcji jest wielkoformatowy obraz, na którym możemy z ruchomych elementów magnetycznych układać wielkoformatowe mandale. Zabawa nosi nazwę "Kwiaty wibracji". Bawimy się przygotowanymi składowymi ornamentu, by w ten sposób mocniej scentralizować w sobie uczucie błogości i spokoju. Ruchome elementy dają też możliwość tworzenia innych wzorów. Ucieszyło nas, że wyobraźnia odbiorców poszła w ruch – opowiadała artystka.

Najczęściej czytane

Pomarańczowy "efekt oranżady"


Historyk sztuki i psycholog Magdalena Skowrońska cykl wystaw "Spektrum światła/Ekspozycja na kolor" nazwała "misją kolorystyczną". – Polega ona na uświadamianiu ludzi, że kolor ma znaczenie. Jest to przestrzeń, która jest jakby poza światem, jest dla nas zwykle niedostępna, a dostęp do niej umożliwia nam sztuka. Gdy wejdziemy w przestrzeń takiej interaktywnej instalacji, wypełnionej jednym kolorem, możemy doświadczyć barwy w sposób unikalny – wyjaśniła. – Wchodzimy w pomarańczowy i tutaj nasz układ nerwowy się aktywizuje. Nasi odbiorcy doświadczają stanu lekkiego przyjemnego pobudzenia. My nazywamy to "efektem oranżady". Chodzą dookoła, są zaktywizowani do działania, są w entuzjazmie, mają ochotę więcej dotykać, więcej szukać. Eksponujemy się na kolor, który nas otacza i doświadczamy go poza udziałem świadomości – dodała.

By doświadczyć mocy pomarańczowej barwy, możemy umieścić element o tej barwie w naszej osobistej przestrzeni, np. na biurku. – Wzmocni on naszą kreatywność, dzięki niemu będziemy nastawieni bardziej pozytywnie i przychylnie. Kolor pomarańczowy powoduje też to, że wpadamy na nowe pomysły. Połączenia neuronalne po prostu zaczynają działać inaczej – tłumaczyła psycholog.

Posłuchaj

5:19
Kolor pomarańczowy i jego wpływ nasz umysł. "Ekspozycja na kolor. Pomarańczowy" w Muzeum Współczesnym we Wrocławiu, cz. 1 (Trójka przed południem)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Posłuchaj

5:11
Kolor pomarańczowy i jego wpływ nasz umysł. "Ekspozycja na kolor. Pomarańczowy" w Muzeum Współczesnym we Wrocławiu, cz. 2 (Trójka przed południem)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Trójka przed południem
Prowadzi: Katarzyna Cygler
Goście: Patrycja Mastej (artystka wizualna i jedna z autorek ekspozycji "Spektrum światła/Ekspozycja na kolor. Pomarańczowy"), Magdalena Skowrońska (psycholog, historyk sztuki)
Data emisji: 16.05.2022
Godziny emisji: 10.41, 10.50

kr

Polecane