"Dzieci z Jedwabnego Szlaku" - pouczająca lektura filmowa

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"Dzieci z Jedwabnego Szlaku" - pouczająca lektura filmowa
Wielu uważa, że Kirgistan najlepiej zwiedzać, poruszając się konnoFoto: Shutterstock

– "Dzieci z Jedwabnego Szlaku" to m.in. opowieść o chłopcu z Kirgistanu, zakochanym w swoim koniu. To również historia o mierzeniu się z konsekwencjami i życiem, do którego nie jesteśmy przyzwyczajeni – powiedziała w Trójce Katarzyna Ślesicka i zaprosiła najmłodszych do włączenia się w filmowy projekt. 

Chłopiec z Kirgistanu to postać, którą poznajemy w serialu "Dzieci z Jedwabnego Szlaku"  projektu filmowego pokazującego, w jak bardzo zróżnicowanych realiach przychodzi dorastać najmłodszym.  Kirgistan leży w Azji, a legendarny Jedwabny Szlak to historyczna droga handlowa, która łączyła Chiny z Europą. To nią przechodziły różne karawany i transportowane były towary, w tym przyprawy, które z Azji trafiały do Europy. Szlak sprzyjał rozwojowi miejsc, które znajdowały się na jego trasie. Z tego powodu do dziś, nawet na bezkresnych stepach, spotkać można piękne, malownicze historyczne miasta – opowiadała w "Zagadkowej niedzieli" Katarzyna Ślesicka, zastępca dyrektora Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy, kierownik działu edukacji.

Pomysł na serial

– Twórcy filmu mieli pomysł, by pokazać dzieciakom z Europy, jak wygląda życie ich rówieśników w innych krajach. Jedwabny Szlak jest takim wspólnym mianownikiem dla tych opowieści, który łączy ze sobą wszystkie historie. W ten sposób zrealizowano aż dziesięć z nich. Wszystkie ukazują dzieci pochodzące z różnych krajów, takich jak Mongolia, Bangladesz czy Chiny. Widzowie mogą trafić więc do zupełnie innego świata i zobaczyć realia oraz codzienność swoich rówieśników – mówiła gość Trójki.

– To historie, które się przeplatają. Kolejne odcinki pokazują, że życie dzieci w innych krajach znacznie różni się od tego, które my znamy i do którego jesteśmy przyzwyczajeni. Ukazane na ekranie dzieci muszą znacznie szybciej dojrzewać, podejmować decyzje i wziąć na swoje barki zbyt dużo. Co więcej, radzą sobie z tym i muszą godzić się z wieloma trudnymi przeżyciami – podsumowała.

Serial "Dzieci z Jedwabnego Szlaku" jest dostępny w jednym z serwisów streamingowych oferujących usługę wideo na żądanie. 

Posłuchaj

49:27
"Dzieci z Jedwabnego szlaku" - pouczająca lektura filmowa (Zagadkowa niedziela/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Zagadkowa niedziela
Prowadzi: Katarzyna Stoparczyk
GośćKatarzyna Ślesicka (zastępca dyrektora Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy, kierownik działu edukacji)
Data emisji: 15.05.2022
Godzina emisji: 9.08

Polecane