19. Millennium Docs Against Gravity. Artur Liebhart w Trójce

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
19. Millennium Docs Against Gravity. Artur Liebhart w Trójce
Dyrektor festiwalu Millennium Docs Against Gravity Artur LiebhartFoto: Forum/Ignac Głowacki

19. edycja festiwalu Millennium Docs Against Gravity zawitała do ośmiu miast i potrwa do 23 maja. W tym roku organizatorzy wydarzenia zaprezentują publiczności 180 filmów dokumentalnych. O filmach konkursowych tegorocznego MDAG, o nowościach w programie festiwalu oraz o wydarzeniach towarzyszących - w audycji "Trójkowo, filmowo" odpowiedział dyrektor Millennium Docs Against Gravity Artur Liebhart.

19. Millennium Docs Against Gravity – polski dokument z silną reprezentacją


Tegoroczna, 19. już edycja festiwalu Millennium Docs Against Gravity uroczyście rozpoczęła się w czwartkowy wieczór 12 maja, a za nami drugi dzień regularnych projekcji. Na początku festiwalu pojawiły się znane nam nazwiska dokumentalistów oraz premierowe, warte zauważenia tytuły. - Przede wszystkim są to premiery bardzo znanych już na świecie filmów dokumentalnych, w tym np. filmu "Babi Jar. Konteksty" Sergieja Łożnicy czy "Krowa", znanej raczej z filmów fabularnych Andrei Arnold, który zdobył wyróżnienie na ostatnim festiwalu w Cannes. Bardzo silną reprezentację w tym roku ma polski dokument, w tym m.in. walczący o główną nagrodę festiwalu film Łukasza Kowalskiego "Lombard" - wymieniał w audycji "Trójkowo, filmowo" dyrektor festiwalu Millennium Docs Against Gravity Artur Liebhart.


Hanna Polak i "Anioły z Sindżaru"


W tym roku na Millennium Docs Against Gravity z nowymi filmami powracają laureaci z lat poprzednich. – W konkursie głównym będziemy pokazywać film Hanny Polak "Anioły z Sindżaru". Przypomnę, że sześć lat temu zdobyła ona Grand Prix naszego festiwalu [za film "Nadejdą lepsze czasy" – przyp. red.], więc jest to bardzo mocny powrót. Na ten film polska publiczność bardzo czekała i to wiele lat. Jak zwykle Hania długo podążała za swoimi bohaterami, aby wydobyć dla nas najlepszą historię, ale z jakimś happy endem - mówił dyrektor MDAG.

Anioły z Sindżaru (Angels of Sinjar) - trailer | 19. Millennium Docs Against Gravity/Millennium Docs Against Gravity Film Festival

Organizatorzy festiwalu w tym roku przyznają aż 19 nagród, z czego 15 nagród to nagrody konkursowe. - Przypomnę, że nagrody przyznajemy nie tylko w Warszawie, ale również w sześciu z ośmiu miast festiwalowych. Do nowości należy konkurs filmów krótkometrażowych. Po raz pierwszy przyznamy też nagrodę dla najlepszego projektu filmowego - poinformował Artur Liebhart.

Nieraz przekonaliśmy się o tym, że festiwal Millennium Docs Against Gravity z dużym wyprzedzeniem prognozuje to, co wydarza się później na rozdaniach najbardziej prestiżowych światowych nagród filmowych, chociażby Oscarów. Czy w tym roku na festiwalu pojawią się tytuły, o których może być jeszcze głośno? Artur Liebhart ma już swoich faworytów.

- Myślę, że o Oscary powalczy film "Wulkan miłości" Sary Dosy i "Terytorium", czyli film otwarcia festiwalu, w reżyserii Alexa Pritza. Duże szanse na nominację będzie miała też Hania Polak i jej "Anioły z Sindżaru". To byłaby dla niej druga nominacja z rzędu.

Najczęściej czytane

Prezentacja filmów młodych twórców z Białorusi i Ukrainy, koncerty, dyskusje

Festiwal to nie tylko firmy w konkursach, ale też imprezy towarzyszące. Na Millennium Docs Against Gravity odbędzie się prezentacja filmów młodych twórców z Białorusi i Ukrainy. Ponadto 14 maja w Muzeum Polin na festiwalowiczów, ale i melomanów, czeka koncert gitarzysty jazzowego Billa Frissela, który ze swoim trio zagra na żywo do dwóch filmów Billa Morrisona. W przyszłym tygodniu na festiwalu pojawi się Dunstan Bruce, muzyk kultowego zespołu Chumbawumba, który będzie grał swój set didżejski, a to w związku z prezentowanym w programie filmem o zespole, zatytułowanym "I Get Knocked Down". Przy większości projekcji, przynajmniej tych premierowych, odbywają się spotkania i dyskusje.

19. edycja festiwalu Millennium Docs Against Gravity odbywa się w dniach 12-23 maja. Ci, którzy nie mają czasu na pójście do kina, od 24 maja do 5 czerwca mogą uczestniczyć w festiwalu online. W formule online będzie można zobaczyć dużą część, choć nie wszystkie, z pozycji z programu kinowego.

19. Millennium Docs Against Gravity I ZWIASTUN FESTIWALU/Millennium Docs Against Gravity Film Festival

W audycji ponadto:

  • spotkanie z aktorem Grzegorzem Damięckim ("Fucking Bornholm", w reżyserii Anny Kazejak, i nowe produkcje pełnometrażowe i serialowe);
  • 75. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Cannes - polskie akcenty;
  • majowe premiery w kinach;
  • piosenki z filmów i muzyka filmowa.

Posłuchaj

48:36
Trwa 19. Millennium Docs Against Gravity. Dyrektor wydarzenia Artur Liebhart gościem Ryszarda Jaźwińskiego (Trójkowo, filmowo)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Audycja: Trójkowo, filmowo
Prowadzi: Ryszard Jaźwiński
Goście: Artur Liebhart (dyrektor festiwalu Millennium Docs Against Gravity), Grzegorz Damięcki (aktor filmowy i teatralny, odtwórca roli Dawida w filmie "Fucking Bornholm")
Data emisji: 14.05.2022
Godzina emisji: 16.08

kr

Polecane