Setki filmów bez wychodzenia z domu. Popularność platform oferujących wideo na żądanie

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Setki filmów bez wychodzenia z domu. Popularność platform oferujących wideo na żądanie
Dzięki platformom oferującym usługę wideo na żądanie wiele klasyków kina możemy oglądać w zaciszu własnego domuFoto: shutterstock.com

Platformy świadczące usługę wideo na żądanie to zasoby setek tytułów filmowych. Wśród nich znajduje się wiele klasyków, które zapisały się na kartach historii kina. O tym w audycji "Fajny film" opowiedzieli Ryszard Jaźwiński i jego gość dr Miłosz Stelmach, filmoznawca, kurator jednej z platform wideo.

– Ilu widzów, tyle preferencji. Nie wiemy, jakie są gusta słuchaczy Trójki, dlatego warto, by każdy znalazł coś dla siebie. Przytoczę kilka gatunków, bardzo zróżnicowanych, tak by każdy mógł znaleźć coś odpowiedniego – zapowiedział dr Miłosz Stelmach.

Grunt to śmiech, czyli slapstick 

– Każdemu polecam slapstick, czyli amerykańskie nieme kino komediowe. Pierwszym odruchem byłoby sięgnięcie po filmy Charliego Chaplina, jednej z najbardziej znanych postaci kina. Moim faworytem jest jednak Buster Keaton, a zwłaszcza "Rozkosze gościnności". Z pewnością jest to propozycja mniej znana od "Generała", ale w moim odczuciu zdecydowanie warta zobaczenia  polecił w Trójce.

– Keaton był niesamowitym atletą, a film w pełni oddaje jego umiejętności kaskaderskie. Myślę, że żaden ze współczesnych aktorów nie podjąłby się zrealizowania takich scen, jak on. Przypomnę, że Keaton m.in. wisiał na linie nad wodospadem – powiedział gość audycji. 

Totalne przeciwieństwo  slasher

– Jeśli dla kogoś kino nieme komediowe jest zbyt stare, może sięgnąć po więcej emocji. Sam dopiero niedawno nadrobiłem klasyk, jakim jest "Teksańska masakra piłą mechaniczną". Nie jest to arcydzieło sztuki filmowej, ale obraz bardzo ważny. Głównie ze względu na inspiracje, które przyczyniły się do powstania całego szeregu amerykańskich filmów tego typu. Te wpływy są widoczne do dziś – zaznaczył.

Kino w domowym zaciszu

Jak dodał dr Miłosz Stelmach, pośród opisanych przez niego gatunków znajduje się wiele tytułów, które weszły już do kanonu i określane są mianem klasyki. Wiele z nich można oglądać w zaciszu własnego domu, korzystając z platform oferujących usługę wideo na żądanie. 

Posłuchaj

3:34
Setki filmów bez wychodzenia z domu. Popularność platform oferujących wideo na żądanie (Fajny film/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Fajny film
Autor: Ryszard Jaźwiński
Gość: dr Miłosz Stelmach (filmoznawca, kurator jednej z platform wideo na żądanie)
Data emisji:
 14.05.2022
Godzina emisji: 7.47

zch

Polecane