Zmiany w projekcie dot. SN? Soloch: prezydent trzyma rękę na pulsie

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail

Gośćmi Beaty Michniewicz w "Śniadaniu w Trójce" byli: Jan Grabiec (KO, Platforma Obywatelska), Wojciech Skurkiewicz (Prawo i Sprawiedliwość), Paweł Soloch (szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego) oraz Piotr Zgorzelski (Polskie Stronnictwo Ludowe). Politycy rozmawiali m.in. o prezydenckim projekcie zmian w Sądzie Najwyższym i Krajowym Planie Odbudowy. 

Marek Ast, przewodniczący sejmowej Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka, powiedział Polskiemu Radiu, że na czwartek w przyszłym tygodniu zwołał posiedzenie komisji, na którym rozpatrzony ma być prezydencki projekt zmian w Sądzie Najwyższym.

Projekt przewiduje m.in. likwidację Izby Dyscyplinarnej w Sądzie Najwyższym i zastąpienie jej Izbą Odpowiedzialności Zawodowej. Nowa izba od obecnej będzie różnić się m.in. sposobem wyboru sędziów.

PiS i Solidarna Polska poprą projekt prezydenta

Poseł PiS, wiceminister obrony narodowej Wojciech Skurkiewicz zapowiedział, że Prawo i Sprawiedliwość poprze propozycje prezydenta. – Zbigniew Ziobro także jednoznacznie wskazuje, że z tym poparciem nie będzie problemu  mówił. Zmiany mają pozwolić na odblokowanie przez Komisję Europejską kwot na Krajowy Plan Odbudowy.  Mam nadzieję, że na początku lipca będziemy mogli wystąpić o uruchomienie pierwszej transzy  wskazał Skurkiewicz.

Poseł PO Jan Grabiec, odnosząc się do proponowanych zmian, stwierdził: "nasz głos zależy od tego, czy ustawa będzie przywracała praworządność".  KO uważa praworządność w Polsce za jedną z najważniejszych kwestii. "System kagańcowy", nałożony na sędziów, trzeba po prostu znieść  oświadczył.

Prezydent "trzyma rękę na pulsie"

Mówi się o wprowadzeniu poprawek do projektu złożonego przez Andrzeja Dudę. Prezydencki minister Paweł Soloch powiedział, że głowa państwa "trzyma rękę na pulsie". Ewentualne korekty, przekonywał, nie zmienią istoty propozycji. – Przygotowanie tego projektu obejmowało konsultacje międzynarodowe  przekazał szef BBN.

Wicemarszałek Sejmu Piotr Zgorzelski oświadczył, że kwestia KPO była "przedmiotem targu politycznego" w obozie rządzącym.  To było złe i żenujące  stwierdził. Poseł PSL podkreślił też, że jego partia jest jedyną siłą opozycyjną, "która tak mocno wyrażała poparcie dla prezydenckiego projektu ws. SN".

Posłuchaj

50:45
Jan Grabiec, Wojciech Skurkiewicz, Paweł Soloch i Piotr Zgorzelski o reformie Sądu Najwyższego (Śniadanie w Trójce)
+
Dodaj do playlisty
+

***

Audycja: Śniadanie w Trójce
Prowadziła: Beata Michniewicz
Goście: Jan Grabiec (KO), Wojciech Skurkiewicz (PiS), Paweł Soloch (szef BBN), Piotr Zgorzelski (PSL)
Data emisji: 14.05.2022
Godzina emisji: 9.05

kp

Polecane