Ochman w finale Eurowizji 2022. Wyniki drugiego półfinału [ZOBACZ WIDEO]

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Ochman w finale Eurowizji 2022. Wyniki drugiego półfinału [ZOBACZ WIDEO]
Krystian OchmanFoto: PAP/EPA/Alessandro Di Marco

Polska w finale Eurowizji 2022! Do sobotniej, ostatecznej rozgrywki zakwalifikowali się również reprezentanci Belgii, Czech, Azerbejdżanu, Finlandii, Estonii, Australii, Szwecji, Rumunii oraz Serbii. W emocjonującej do ostatniej minuty rozgrywce szczęścia zabrakło wokalistom z Gruzji, Macedonii Północnej, Cypru, Irlandii, Izraela, Malty, San Marino oraz Czarnogóry.

  • W czwartkowym, drugim półfinale tegorocznego Konkursu Piosenki Eurowizji Krystian Ochman zaśpiewał jako czternasty na 18 konkursowych występów. Do sobotniego finału awansowały: Finlandia, Serbia, Azerbejdżan, Australia, Estonia, Rumunia, Polska, Belgia, Szwecja i Czechy. Nie przeszły dalej: Cypr, Malta, San Marino, Czarnogóra, Macedonia Północna oraz Izrael i Gruzja. 
  • Z pierwszego półfinału, który odbył się we wtorek, do sobotniego finału zakwalifikowały się: Łotwa, Szwajcaria, Ukraina, Holandia, Mołdawia, Portugalia, Islandia, Grecja, Norwegia i Armenia. Odpadły wówczas: Albania, Łotwa, Słowenia, Bułgaria, Chorwacja, Dania i Austria. 
  • W finale wystąpią też ekipy z krajów tzw. wielkiej piątki - czyli pięciu krajów z długą historią udziału w konkursie i z największymi składkami na rzecz organizatora: Europejskiej Unii Nadawców (EBU).  

Tylko dziesięć najlepszych reprezentacji z 18 krajów awansowało z drugiego półfinału do sobotniego finału Eurowizji. W czwartkowy wieczór wystąpił także reprezentant Polski - Krystian Ochman - z piosenką "River". Ochman jest wymieniany wśród faworytów całego konkursu.

Drugi półfinał w Turynie odznaczał się sporym aplauzem publiczności, niemałą liczbą gwiazd na scenie, efektownymi fajerwerkami i oszałamiającymi świetlnymi efektami. Nie zabrakło też nieczystości wokalnych u niektórych wykonawców. Jednak koncert był sprawnie zrealizowany, bez wpadek telewizyjnych. 

Wcale nie drugi rzut! 

Wśród faworytów drugiego półfinału wymieniano reprezentującą Finlandię grupę The Rasmus, Szwedkę Cornelię Jakobs i reprezentanta Polski - Krystiana Ochmana. Cała trójka przeszła do finału. W sobotę ponownie zaprezentuje się również oryginalna Konstrakta z Serbii, z piosenką "In Corpore Sano" - z wpadającym w ucho refrenem "Biti zdrava" - oraz Shaldon Riley z Australii, z piosenką "Not the Same", porównywaną z polską propozycją. W finale zaśpiewa także reprezentant Azerbejdżanu Nadir Rüstamli - utwór "Fade to Black", Estończyk ormiańskiego pochodzenia - Stefan - piosenkę "Hope" oraz rumuński piosenkarz WRS, który wystąpił z odważną propozycją "Llámame". Kolejny raz zaśpiewa też Jérémie Makiese, który jako reprezentant Belgii zaproponował utwór "Miss You", oraz norwesko-czeska grupa We Are Domi, która jako reprezentanci Czech wykonuje piosenkę "Lights Off". 

Wśród interesujących propozycji była także piosenka z Izraela w wykonaniu Michaela Ben Davida - "I.M." (przypominająca nieco eurowizyjne propozycje litewskiej grupy The Roop z ostatnich lat), choć niestety nie docenili jej widzowie i nie zakwalifikowała się do finału. Szczęścia zabrakło też propozycji Irlandii - czyli Brooke z "That's Rich", gruzińskiemu Circus Mircus z "Lock Me In" czy reprezentantce Malty - Emmie Muscat z "I Am What I Am". Widzowie nie docenili także piosenki, która przypominała ubiegłorocznego, włoskiego zwycięzcę - czyli Achille Lauro z San Marino (utwór "Stripper"), ani propozycji z Cypru, czyli Andromache z utworem "Ela" ("Έλα"). W czwartkowy wieczór także Andrea z Macedonii Północnej ostatni raz wykonała przed eurowizyjną publicznością piosenkę "Circles". Podobny los spotkał Czarnogórkę macedońskiego pochodzenia - Vladanę, która nie zaśpiewa w sobotę piosenki "Breathe". 


ZOBACZ DRUGI PÓŁFINAŁ EUROWIZJI 2022: 

Źródło - serwis YouTube.com / oficjalny kanał Eurovision Song Contest


Polskę w tegorocznym konkursie reprezentuje Krystian Ochman, który w 2020 roku wygrał 11. edycję telewizyjnego show "The Voice of Poland". Rok później zdobył Nagrodę Publiczności w koncercie "Premiery" na 58. Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu. Dwudziestotrzylatek najprawdopodobniej wystąpi nie tylko dziś, ale również w finałowej rozgrywce, w najbliższą sobotę. Według bukmacherów największe szanse na wygraną mają reprezentanci Włoch, Szwecji i Ukrainy, choć Polak pojawia się w różnych rankingach często w pierwszej piątce notowania.

Wszystko, co zrobiłem, skończyłem / All that I've done, I'm done

Piosenka "River", z którą wystąpił Krystian Ochman (przedstawiany na Eurowizji jako: Ochman), w całości jest śpiewana po angielsku i opowiada o dążeniu do wewnętrznego spokoju. To siódmy autorski utwór wydany przez Krystiana, z debiutanckiej płyty "Ochman". Twórcami piosenki są Krystian Ochman, Adam Wiśniewski, Mikołaj Trybulec i Ashley Hicklin. Co ciekawe, Trybulec jest też autorem wielu znanych utworów, w tym ubiegłorocznej eurowizyjnej piosenki Austrii "Amen", którą wykonywał Vincent Bueno. Wcześniej Trybulec odpowiadał też za sukces Duncana Laurence'a, który w 2019 roku wygrał Eurowizję z piosenką "Last Night". O kulisach polskiego występu przeczytasz TUTAJ

Piosenka "River" była promowana w kwietniu tego roku na koncertach preeurowizyjnych w Londynie (na London Eurovision Party), w Tel Awiwie (podczas Israel Calling), w Amsterdamie (na Eurovision in Concert) i w Madrycie (Spain Eurovision Pre-Party)

Źródło - serwis YouTube.com / Krystian Ochman

 

Czytaj także: 

Eurowizja 2022 - jak głosować? 

W każdym z półfinałów mogli głosować widzowie państw, które biorą udział w danym koncercie oraz losowo wybrane kraje Wielkiej Piątki - automatycznie zakwalifikowane do finału. W czwartkowym półfinale - z udziałem Polski - były to Hiszpania, Niemcy i Wielka Brytania. Podczas próby generalnej rozgrywanej w środowy wieczór swoje punkty przyznawali jurorzy, a widzowie mogli głosować podczas koncertu w czwartek. Polacy jednak będą mogli oddać głos na Ochmana tylko poza granicami kraju. Wszystkie głosy polskich widzów i polskich jurorów będą odzwierciedlone po połowie. Na koniec drugiego półfinału, podobnie jak po pierwszym półfinale, poznaliśmy 10 krajów z najlepszymi wynikami, ale bez konkretnej liczby punktów. Te poznamy dopiero po wielkim, sobotnim finale. W nim też mogą głosować widzowie wszystkich krajów, które biorą udział w konkursie.  


ZOBACZ SKRÓT WSZYSTKICH PIOSENEK DRUGIEGO PÓŁFINAŁU EUROWIZJI:

Źródło - serwis YouTube.com / oficjalny kanał Eurovision Song Contest 


Eurowizja 2022 - gdzie oglądać?

Koncerty Konkursu Piosenki Eurowizji transmitują państwowi nadawcy zrzeszeni w Europejskiej Unii Nadawców (EBU - European Broadcasting Union); od 1993 roku należą do niej także Telewizja Polska i Polskie Radio. Unia zrzesza niemal wszystkie europejskie państwa (w tym roku wykluczono jednak z członkostwa Rosję, a dwa lata temu Białoruś). Do EBU należą też kraje z pogranicza Europy - jak Gruzja, czy spoza kontynentu - jak Izrael, a nawet Australia. Unia zrzesza również kraje, które nie biorą czynnego udziału w konkursie - jak Jordania, Liban czy Libia - ale mają prawa do transmisji koncertów.

Pierwszy i drugi półfinał oraz koncert finałowy pokazuje na swoich antenach Telewizja Polska. Transmisje na żywo można śledzić po godzinie 21 w TVP1 i TVP Polonia. Powtórki półfinałów oraz finału retransmituje również kanał TVP Rozrywka (dzień po transmisjach, od godz. 21.35). Koncerty Eurowizji w Telewizji Polskiej komentują Marek Sierocki i Aleksander Sikora. Transmisję można śledzić również na stronach Polskiego Radia - poprzez przekaz na żywo Europejskiej Unii Nadawców. 

oprac. rk 

Polecane