Wojna na Ukrainie i jej geneza. Prof. Szeptycki: Ukraińcy nie chcą mieszkać w rosyjskim świecie

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Wojna na Ukrainie i jej geneza. Prof. Szeptycki: Ukraińcy nie chcą mieszkać w rosyjskim świecie
24 lutego Rosja zaatakowała zbrojnie UkrainęFoto: Shutterstock.com

Wojna na Ukrainie trwa już od ponad dwóch miesięcy. Jej przyczyn należy szukać znacznie głębiej, niż w ostatnich 30 latach, podczas których Ukraina cieszyła się niepodległością. W czwartkowym "Klubie Trójki" rozmawialiśmy m.in. o genezie inwazji Rosji na Ukrainę i relacji obu tych państw. – Putin wierzy, że Ukraina jest częścią rosyjskiego świata. Ukraińcy nie chcą mieszkać w rosyjskim świecie, również dlatego, że widzą, co Rosja zrobiła np. z Donbasem – powiedział prof. Andrzej Szeptycki, ekspert do spraw Ukrainy oraz stosunków polsko-ukraińskich. 

Prof. Andrzej Szeptycki: Putin wierzy, że Ukraina jest częścią rosyjskiego świata

1 grudnia 1991 w referendum Ukraińcy potwierdzili wolę utworzenia niepodległego państwa, a 25 dni później ZSRR uległo samorozwiązaniu. Jak doszło do wojny na Ukrainie, skoro Rosja i Ukraina, wydawałoby się, mają za sobą tyle wspólnej historii? 

– Problem polega na tym, że nie mają ze sobą zbyt dużo wspólnego – zaprzeczył prof. Andrzej Szeptycki, ekspert do spraw Ukrainy oraz stosunków polsko-ukraińskich. – Jest to coś, w co wierzą Rosjanie. Są wspomnienia różnych ukraińskich opozycjonistów z czasów sowieckich, wspomnienia z łagrów, gdzie siłą rzeczy stykali się oni z demokratami rosyjskimi. Wszystko było dobrze, dopóki Ukraińcy nie zaczęli opowiadać swoim kolegom o przyszłej niepodległej Ukrainie. Rosjanie tego nie rozumieli. Mówili: "O co ci chodzi, przecież wszyscy będziemy żyli w wolnej, demokratycznej Rosji!". Władze rosyjskie i Władimir Putin żyją w głębokim przekonaniu, że Ukraina jest częścią wielkiego narodu rosyjskiego, składającego się z trzech głównych części: Wielkorosji, czyli Federacji Rosyjskiej, Małorosji, czyli Ukrainy oraz Białych Rosjan, czyli Białorusi. Putin wierzy, że Ukraina jest częścią rosyjskiego świata – wyjaśnił.


Najczęściej czytane

Ukraińska tożsamość narodowa


Prof. Andrzej Szeptycki przypominał, że w 1991 roku za niepodległością głosowały wszystkie regiony Ukrainy, łącznie z Krymem. W referendum wzięło udział 31 891 742 (84,18%) wyborców, z których 28 804 071 (90,32%) głosowało "zа". 

– Oczywiście z dzisiejszej perspektywy nie było to do końca miarodajne – nie każdy zastanawiał się nad tym, za czym głosuje, i każdy rozumiał tę niepodległość w trochę inny sposób. Natomiast faktem jest, że zwłaszcza od 2014 roku w sondażach widać wzrost uczuć patriotycznych, przywiązania do Ukrainy i dumy z bycia Ukraińcem. Ukraińcy nie chcą mieszkać w rosyjskim świecie, również dlatego, że widzą, co Rosja zrobiła np. z Donbasem. Donieck był wielkim, rozwiniętym miastem. W tej chwili to ruina i para-państewko – mówił gość Trójki.


Posłuchaj

46:47
Przeszłość i teraźniejszość relacji rosyjsko-ukraińskich (Klub Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

 

» ROSYJSKA INWAZJA NA UKRAINĘ - zobacz serwis specjalny «

***

Polskie Radio tymczasowo uruchomiło transmisję w czasie rzeczywistym sygnału Ukraińskiego Radia poprzez swoje nadajniki cyfrowe w technologii DAB+. Sygnał publicznego ukraińskiego nadawcy dostępny jest także na kanałach internetowych Polskiego Radia. Dzięki temu przebywający w Polsce Ukraińcy będą mogli łatwiej słuchać audycji swojego radia publicznego.

IAR/PAP/Twitter.com/Facebook.com/PolskieRadio24.pl


***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Piotr Gontarczyk
Gość: prof. Andrzej Szeptycki (ekspert do spraw Ukrainy i stosunków polsko-ukraińskich, wykładowca na Uniwersytecie Warszawskim oraz na Wydziale Stosunków Międzynarodowych Lwowskiego Uniwersytetu Narodowego im. Iwana Franki, współkierownik Centrum Studiów Polskich i Europejskich w Instytucie Stosunków Międzynarodowych Kijowskiego Narodowego Uniwersytetu im. Tarasa Szewczenki)
Data emisji: 12.05.2022
Godzina emisji: 21.11

kr

Polecane