Maanam w Trójce. Retransmisja koncertu legendy polskiego rocka [POSŁUCHAJ]

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Maanam w Trójce. Retransmisja koncertu legendy polskiego rocka [POSŁUCHAJ]
Kora (Maanam) w 2004 rokuFoto: PAP/Tomasz Gzell

Zespół Maanam w marcu 2004 roku wydał swój 11. studyjny album "Znaki szczególne". Promował go koncert w studiu im. Agnieszki Osieckiej, który odbył się 18 czerwca tego samego roku. Jego retransmisji można było wysłuchać w Radiowej Trójce w niedzielę 15 kwietnia.

Maanam to jeden z najważniejszych zespołów w historii polskiej muzyki rockowej. Połączenie kompozytorskiego talentu gitarzysty Marka Jackowskiego z poetyckimi tekstami Kory przyniosło całe mnóstwo przebojów, na czele z pochodzącymi z lat 80. "Kocham cię, kochanie moje" czy "Krakowskim spleenem".

Charakterystyczne brzmienie grupy od początku oscylowało wokół rocka, aczkolwiek na początku nowego stulecia grupa zdecydowała się na brzmieniowe eksperymenty, nagrywając album "Hotel Nirwana" (2001), z wykorzystaniem komputerowych loopów i sampli. Niedługo po jego wydaniu szeregi Maanamu opuścili grający w nim od wielu lat bracia Ryszard i Krzysztof Olesińscy oraz perkusista Paweł Markowski.

Kolejną płytę "Znaki szczególne" zespół nagrywał w zupełnie zmienionym składzie, w którym Korę i Jackowskiego wspierał m.in. znany gitarzysta Janusz "Yanina" Iwański. Największy przebój z albumu – będącego stylistycznym powrotem do rockowych brzmień – nosił tytuł "Kraków – Ocean wolnego czasu" i dotarł do pierwszego miejsca Listy Przebojów Trójki.

Kilka miesięcy po ukazaniu się "Znaków szczególnych" Maanam zawitał do studia koncertowego radiowej Trójki. W repertuarze tamtego koncertu, oprócz nowych utworów, znalazły się takie klasyki zespołu, jak "Szał niebieskich ciał", "Paranoja jest goła" czy "O! nie rób tyle hałasu". 


Posłuchaj

47:36
Maanam na scenie Trójki. Retransmisja koncertu w studiu im. Agnieszki Osieckiej z 2004 roku (Koncert w Trójce)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Polecane