Czesław Czapliński i jego amerykański sen o fotografii

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Czesław Czapliński i jego amerykański sen o fotografii
Warszawa, 11.09.2011. Wystawa fotograficzna Czesława Czaplinskiego "11 września. Dziesięć lat później" w Parku SkaryszewskimFoto: PAP/Andrzej Rybczyński

Czesław Czapliński (ur. w 1953 roku w Łodzi) to artysta fotograf, dziennikarz, autor książek i twórca filmów dokumentalnych. Jako 26-latek, zainspirowany dokonaniami amerykańskich fotografów, wyjechał do Nowego Jorku. Tam fotografował prezydentów USA oraz gwiazdy kina i wybiegu, takie jak Jane Fonda, Liza Minelli i Cindy Crawford, ale także polskie legendy, m.in. Ryszarda Kapuścińskiego i Jerzego Kosińskiego. 14 maja, w czasie Nocy Muzeów 2022, w Łodzi będzie można zobaczyć wystawę "Amerykański sen Czesława Czaplińskiego", na której znajdzie się przegląd prac artysty z lat 1982-2022.

Czesław Czapliński – z Piotrkowskiej w Łodzi do Nowego Jorku


Czesław Czapliński urodził się w 1953 roku w Łodzi, jednak od 1979 roku mieszka w Nowym Jorku; w ostatnich latach często odwiedzał Warszawę. Zanim wybrał fotografię, jego pasją były… owady, a konkretnie ważki. 

– Na początku była biologia. Na olimpiadach biologicznych uzyskiwałem najlepsze wyniki – wspominał Czesław Czapliński w audycji "Trójka pod Księżycem". – Zacząłem studiować biologię, ale jednocześnie zajmowałem się fotografią. Przy ulicy Piotrkowskiej 102 jest salon fotograficzny, tam przychodziłem. Jeden z profesorów ze szkoły filmowej przyniósł grubą książkę o historii fotografii. Było tam dużo fotografów, którzy wtedy jeszcze żyli: Richard Avedon, Yousuf Karsh  największe nazwiska. Powiedziałem sobie: jeżeli pozostanę tutaj, to nie poznam tych ludzi. Muszę tam pojechać!


Najczęściej czytane

Legendy w obiektywie


Podczas swojej, trwającej kilka dekad, amerykańskiej kariery Czesław Czapliński fotografował znane osobistości ze świata biznesu, kultury i polityki. Na fotografiach uwiecznił m.in. takie legendy, jak: Catherine Deneuve, Cindy Crawford, Jane Fonda, Liza Minelli, Roger Moore czy Richard Nixon. Zdjęcia Czesława Czaplińskiego były publikowane na łamach czasopism "The New York Times" czy "The Washington Post".

– Założyłem sobie, że będę fotografował bardzo ważnych ludzi z całego świata. Jeżeli podpisuję na zdjęciu taką legendarną osobę i to zdjęcie jest fantastyczne, to już nic więcej nie trzeba robić. Bardzo często te osoby zachwycały się tymi zdjęciami – mówił fotograf.


Czesław Czapliński Foto: Forum/Krzysztof Serafin Czesław Czapliński Foto: Forum/Krzysztof Serafin

Wystawa "Amerykański sen Czesława Czaplińskiego" w Łódzkim Domu Kultury

Już 14 maja w Łódzkim Domu Kultury, w ramach tegorocznej odsłony Nocy Muzeów, będzie można zobaczyć wystawę "Amerykański sen Czesława Czaplińskiego", na której znajdzie się przegląd prac artysty z lat 1982-2022.

 Będą to zdjęcia z 40 lat spędzonych w Nowym Jorku, w tym zdjęcia Jerzego Kosińskiego czy Zbigniewa Brzezińskiego, czyli ojca obecnego ambasadora amerykańskiego w Polsce. Duża część zdjęć jest poświęcona Ryszardowi Kapuścińskiemu – wymieniał artysta w rozmowie z Michaliną Szymborską.

 Ze względu na wojnę toczącą się za naszą wschodnią granicą Czesław Czapliński postanowił umieścić na wystawie fotografie wykonane w Kijowie i we Lwowie. – Fotografowałem ambasadora Ukrainy w Polsce Andrija Deszczycę. To genialny facet. Spotkanie miało trwać dziesięć minut, a trwało dwie czy trzy godziny. Wyciągnąłem go do parku Ujazdowskiego i zrobiłem mu niesamowite zdjęcia. Część zdjęć będzie licytowana – zapowiedział.

Posłuchaj

1:53:53
Wystawa "Amerykański sen Czesława Czaplińskiego". Artysta gościem Trójki (Trójka pod Księżycem)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Trójka pod Księżycem
Prowadzi: Michalina Szymborska
Gość: Czesław Czapliński (artysta fotograf, dziennikarz, autor książek, twórca filmów dokumentalnych)
Data emisji: 12.05.2022
Godzina emisji: 0.05

kr

Polecane