Czy nowy taryfikator mandatów sprawił, że jest bezpieczniej na drogach?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Czy nowy taryfikator mandatów sprawił, że jest bezpieczniej na drogach?
Od 1 stycznia kierowcy słono płacą za wykroczenia Foto: Shutterstock.com/BLACKWHITEPAILYN

Policja właśnie udostępniła dane dotyczące bezpieczeństwa na droga w pierwszym kwartale 2022 roku. To także pierwsze trzy miesiące podczas których obowiązuje nowy taryfikator mandatów. Czy jego obowiązywanie poprawiło bezpieczeństwo na polskich drogach?

  • Nowy taryfikator drastycznie podniósł mandaty za najgroźniejsze wykroczenia drogowe, związane z przekroczeniem dopuszczalnej prędkości o ponad 30 km/h, wyprzedzaniem na przejściach dla pieszych, albo na krótko przed nimi, oraz jazdą po alkoholu
  • Do 31.12.2021 r. najwyższy mandat za przekroczenie prędkości powyżej 50 km/h wynosił 500 zł. Obecnie jest to kara w wysokości 1500 zł. Za przekroczenie prędkości o 71 km/h lub więcej kierowca zapłaci 2500 zł
  • W pierwszym kwartale 2022 roku kierowcy jeżdżą spokojniej w mieście, jednak liczba wypadków, także tych śmiertelnych – wzrosła

Kierowcy zdjęli nogę z gazu

– Jeśli chodzi o ujawnione naruszenia w zakresie 50+, czyli naruszenia prędkości o więcej niż 50 km/h w obszarze zabudowanym, co skutkuje wysokim mandatem ale również zatrzymaniem prawa jazdy na okres trzech miesięcy, ta liczba spadła o prawie 50 procent – mówi komisarz Robert Opas z Komendy Głównej Policji. – Jest ich 7033 wobec 13880. w zeszłym roku – dodaje.

Sami kierowcy także przyznają, że jeżdżą wolniej, gdyż boją się wysokich kar: – Jeżdżę spokojniej. ale jest pewne doświadczenie z tym związane: zauważyłem, że jeśli jadę płynnie i zgodnie z przepisami, to wcale to nie wpłynęło na wydłużenie czasu podróży – dodaje jeden z nich.

Więcej wypadków, więcej ofiar

Jednak mimo tego, że kierowcy zdjęli nogę z gazu, na polskich drogach wcale nie jest bezpieczniej. – Odnotowaliśmy 4136 wypadków, podczas, gdy w zeszłym roku było ich nieco mnie: 3695. Jeśli chodzi o ofiary, to w minionym roku było 405 osób, a w tym – 416 – wylicza Trójkowy ekspert.

Przeczytaj także


Wg polskich kierowców, zwiększona liczba wypadków jest związana z "kierowcami przyjezdnymi": – Od razu widać i czuć jak jeżdżą – stwierdzają. – Wg danych Straży Granicznej w zeszłym roku wschodnią granicę, czyli z Federacją Rosyjską, Litwą, Białorusią i Ukrainą przekroczyło nieco ponad 2,7 mln samochodów osobowych. W tym roku przez półtora miesiąca ta liczba była zdecydowanie większa – przypomina komisarz Opas.

– Kierowcy, ale także piesi, czują się troszeczkę zagubieni w polskim ruchu drogowym – dodaje.


Posłuchaj

3:29
Czy nowy taryfikator mandatów zwiększył bezpieczeństwo na drodze? (Pora na Trójkę)
+
Dodaj do playlisty
+

***

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Karol Gnat
Autor materiału reporterskiego: Józef Niewiarowski
Data emisji: 12.05.2022
Godzina emisji: 8.10

pr

Polecane