Reggae, soul, jazz i samba w (noc)harmonijnej zgodzie

 • Facebook
 • Twitter
 • Wykop
 • Mail
Reggae, soul, jazz i samba w (noc)harmonijnej zgodzie
Stevie Wonder podczas festiwalu Life Is Beautiful w Las VegasFoto: Kobby Dagan / Shutterstock

To wydanie audycji było mocną i intensywną mieszanką gatunków muzycznych. Oprócz artystów o głośnych nazwiskach swą twórczość zaprezentowali również wykonawcy nieco mniej znani w naszym kraju oraz zupełni debiutanci.  

Zespół Mikromusic i Kamil Bednarek to artyści, którzy odcisnęli wyraźne piętno na polskiej muzyce ostatniej dekady. Nikomu nie trzeba też przedstawiać Boba Marleya i Steviego Wondera – to wszak ikony muzyki popularnej XX wieku. Oprócz dokonań wyżej wymienionych, w "NocHarmonii" usłyszeliśmy też twórczość wykonawców, o których warto napisać kilka słów.

Tania Maria jest brazylijską wokalistką i pianistką, która nie boi się łączyć w swej twórczości jazzu z popem i gatunkami kojarzonymi z jej ojczyzną, takimi jak samba czy bossa nova. W wieku siedmiu lat nauczyła się grać na fortepianie, a jako 13-latka stała już na czele własnego, profesjonalnego zespołu. Debiutancki album wydała pod koniec lat 60., a w pierwszej połowie lat 80. zyskała światowy rozgłos dzięki płycie "Come with Me". Julia Sawicka sięgnęła po dwa utwory Tani, o ambiwalentnych tytułach "Don't Go" i "Please Don't Stay".

Ostatnie kilkanaście minut audycji przyniosło – według słów prowadzącej – "odrobinę wyciszenia i niczym nieskrępowanej muzycznej swobody". W roli głównej wystąpiła poznańska formacja Unleashed Cooperation, która właśnie wydała debiutancki longplay zatytułowany "8 Years", będący owocem "ośmiu lat muzycznych poszukiwań, przemyśleń i inspiracji". Muzyka kwintetu ma wyraźnie jazzowy posmak, co bardzo odpowiada upodobaniom Julii Sawickiej. – Złapała mnie za serce muzyczna wrażliwość tego zespołu – wyznała gospodyni "NocHarmonii".


Posłuchaj

54:25
Reggae, soul, jazz i samba (NocHarmonia/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Lista utworów:

 1. TANIA MARIA – "Don't Go"
 2. TANIA MARIA – "Please Don't Stay"
 3. JOHN PATITUCCI – "Assim Nao Da"
 4. MIKROMUSIC FEAT. PIOTR ROGUCKI – "Operacja na otwartym sercu"
 5. MIKROMUSIC – "Takiego chłopaka"
 6. KAMIL BEDNAREK I DANA VYNNYTSKA – "Nad zieloną miedzą"
 7. BOB MARLEY – "Three Little Birds"
 8. STEVIE WONDER – "Master Blaster (Jammin')"
 9. UNLEASHED COOPERATION – "Hope"
 10. UNLEASHED COOPERATION – "Składak"

***

Tytuł audycji: NocHarmonia
Prowadzi: Julia Sawicka
Data emisji: 11.05.2022
Godzina emisji: 22.05

kc

Polecane