Kasety VHS – wciąż żywa tradycja. Gdzie je odtwarzać i jak o nie dbać?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Kasety VHS – wciąż żywa tradycja. Gdzie je odtwarzać i jak o nie dbać?
Posiadacze magnetowidu są już "wymierającym gatunkiem", choć odtwarzacz kaset VHS nadal można w Polsce kupićFoto: shutterstock.com

Kasety VHS swoje najlepsze czasy mają już dawno za sobą, ale nadal można zobaczyć je w niektórych domach, podobnie jak służący do ich odtwarzania magnetowid. Czy w Polsce możemy jeszcze skorzystać z usług wypożyczalni kaset wideo? Jak dbać o nasze kasety, by móc przekazać je potomnym?

  • System VHS został opracowany w 1976 roku, a rozkwit jego kariery przypadł na lata 80. i 90.
  • Na początku nowego tysiąclecia kasety VHS zostały wyparte przez płyty DVD. W Polsce wciąż można trafić na wypożyczalnie kaset VHS. Jedna z nich znajduje się w Domu Sztuki w warszawskiej dzielnicy Ursynów.
  • Magnetowid, czyli odtwarzacz kaset VHS, nadal można kupić. Jego ceny kształtują się w przedziale od 300 do 750 zł.
  • O kasety VHS należy dbać, przynajmniej raz na pół roku przewijając je np. za pomocą długopisu lub ołówka oraz przechowując z dala od wilgoci. 

Kasety VHS – czasy świetności

System VHS został opracowany w 1976 roku, a rozkwit jego kariery przypadł na lata 80. i 90. Swoją cegiełkę dołożyła do tego pewna słynna amerykańska aktorka. – Z kaset VHS korzystali niegdyś wszyscy – mówi Zasław Adamaszek z Narodowego Muzeum Techniki. 

– Kasety były stosunkowo tanie, urządzenie do ich odtwarzania też. Bardzo ciekawą datą ze względu na pewien fenomen rynkowy jest rok 1982. Jane Fonda, mimo dużych oporów ze względu na obawę o utratę reputacji, opublikowała film z programem treningowym aerobiku. Okazało się, że kasety zrobiły furorę praktycznie na całym świecie.

Najczęściej czytane

Wypożyczalnie kaset VHS w Polsce? Nadal istnieją


Na początku nowego tysiąclecia kasety VHS zostały wyparte w Polsce przez płyty DVD. Jedne i drugie w ogromnych ilościach wciąż można znaleźć w już nielicznych wypożyczalniach. Jedna z nich znajduje się w Domu Sztuki w warszawskiej dzielnicy Ursynów. – Miałem klienta, który szukał konkretnego filmu i po otrzymaniu informacji, że jest na VHS, stwierdził, że nie ma problemu, bo ma w domu magnetowid, więc chętnie ją wypożyczy – wspomina właściciel Norbert Rasiński.


Jak dbać o kasety VHS?


Posiadacze magnetowidu są już "wymierającym gatunkiem", choć odtwarzacz kaset VHS nadal można w Polsce kupić. Podróż do przeszłości można zafundować sobie, wydając od ok. 300 do 750 zł. Amatorom tego nośnika przypominamy, że o kasety VHS należy dbać – przynajmniej raz na pół roku przewinąć je np. za pomocą długopisu lub ołówka oraz przechowywać z dala od wilgoci. Piwnica lub garaż to nie najlepsze miejsca, jeśli chcemy, aby nasze kasety trafiły do potomnych.


Posłuchaj

3:29
Kasety VHS nadal w życiu. Czy moda kiedyś powróci na dobre? (Pora na Trójkę)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Magnetowid VHS, telewizja w systemie PAL, SECAM i NTSC/Trzy Pokolenia

***

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Karol Gnat
Autor materiału reporterskiego: Józef Niewiarowski
Data emisji: 12.05.2022
Godzina emisji: 7.20

kr

Polecane