Dziewiąty ośmiotysięcznik – o Wandzie Rutkiewicz w "Trójce pod Księżycem"

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Dziewiąty ośmiotysięcznik – o Wandzie Rutkiewicz w "Trójce pod Księżycem"
Wanda RutkiewiczFoto: PAP/Woody Ochnio

Wanda Rutkiewicz zaginęła 13 maja 1992 roku podczas próby wejścia na Kanczendzongę – "świętą górę" w Himalajach. Za zmarłą została uznana dopiero cztery lata później. Rok 2022 jest między innymi Rokiem Wandy Rutkiewicz. Dzień 30. rocznicy zaginięcia himalaistki rozpoczęliśmy w "Trójce pod Księżycem".

Trzeci co do wysokości szczyt świata, wznoszący się na pograniczu Indii i Nepalu, miał być dziewiątym ośmiotysięcznikiem Wandy Rutkiewicz. Dwa największe: Mount Everest oraz K2, zdobyła odpowiednio w roku 1978 i 1986. Była pierwszą Europejką, która wspięła się na najwyższą górę na ziemi – data 16 października 1978 roku przeszła do historii. Tego samego dnia Polak został papieżem. Do historycznych należy spotkanie himalaistki z Janem Pawłem II podczas jego pierwszej pielgrzymki do Polski.  

Wanda Rutkiewicz, z domu Błaszkiewicz, urodziła się 4 lutego 1943 roku na terenie obecnej Litwy. Większą część życia spędziła we Wrocławiu. Ukończyła Wydział Elektroniki na Uniwersytecie Warszawskim. Pisała książki i artykuły, fotografowała. Uczestniczyła we wspinaczkach zarówno z mężczyznami, jak i w zespołach kobiecych. Ambitnie i konsekwentnie dążyła do wyznaczanych sobie celów. Miała wdzięk i zarazem trudny charakter.

W "Trójce pod Księżycem" przywołaliśmy fragment słuchowiska na podstawie sztuki Anny Wakulik pt. "Wasza Wysokość", w którym rolę Wandy zagrała Ewa Dałkowska. Powstała także wersja telewizyjna sztuki w cyklu "Teatroteka".

Plakat promujący wystawę "Wanda w kadrze"  Foto: mat. promocyjne Plakat promujący wystawę "Wanda w kadrze" Foto: mat. promocyjne

Naszym gościem była wicedyrektor Muzeum Sportu i Turystyki Aleksandra Czechowicz-Woźniak. Dopuściliśmy do głosu także mężczyzn, którzy mieli szansę poznać Wandę Rutkiewicz.

8 maja w Muzeum Sportu i Turystyki zakończył się 29. Przegląd Filmów Alpinistycznych. Wśród jego gości byli: Janina Fies – młodsza siostra Wandy Rutkiewicz – oraz jeden z najsłynniejszych polskich himalaistów – Leszek Cichy. 13 maja o godz. 13.00 zostanie tam otwarta wystawa "Wanda w kadrze".

"Trójka pod Księżycem" – moc kobiet – noc kobiet.


Posłuchaj

1:48:08
O Wandzie Rutkiewicz w "Trójce pod Księżycem" (Trójka pod Ksieżycem)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Trójka pod Księżycem
Prowadzi: Barbara Marcinik
Wydawca: Aleksandra Kaczkowska
Data emisji: 13.05.2022
Godzina emisji: 0.05

mb/kr

Polecane