Pole tulipanów w Polsce. Po kawałek Holandii na małopolską wieś

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Pole tulipanów w Polsce. Po kawałek Holandii na małopolską wieś
Pole tulipanów w małopolskiej wsi Polanka Wielka powiększa się z każdym rokiemFoto: Shutterstock/Ordinary On

Aby spacerować wśród łanów tulipanów, wcale nie trzeba jechać do Holandii. Pole tulipanów można znaleźć także i w Polsce, a dokładnie w położonej nieopodal Oświęcimia wsi Polanka Wielka. Tu Magdalena Górka-Kornaś wraz z mężem Sławomirem Kornasiem prowadzą niezwykły ogród, który nazwali Tulipanową Polanką.

Pole tulipanów w małopolskiej wsi

Co prawda z uprawy tulipanów słyną Holendrzy, jednak na pola tulipanów możemy trafić i Polsce. We wsi Polanka Wielka, w powiecie oświęcimskim, znajduje się Tulipanowa Polanka, na której rośnie 12 odmian tych kwiatów. Czuwają nad nimi Magdalena Górka-Kornaś i Sławomir Kornaś – małżeństwo, które po 20 latach spędzonych w Holandii, trzy lata temu powróciło do Polski. – Bardzo kochamy kwiaty i nasz dobry znajomy ma uprawę cebulek, więc postanowiliśmy, że spróbujemy sprawdzić, czy tutaj wyrosną kwiaty. Jak widać, chyba im tutaj bardzo odpowiada – mówi Magdalena Górka-Kornaś. 


Najczęściej czytane

Columbus, Strong Love i Orange Princess, czyli tulipanowy zawrót głowy


Pole tulipanów w małopolskiej wsi powiększa się z każdym rokiem. Obecnie jest tam już 12 odmian tego rodzaju kwiatów – dominują kolory czerwony, różowy i żółty. Kornasiowie najbardziej dumni są odmiany Columbus, którą wyróżnia podobny od piwonii, szeroki, rozłożysty kielich. Na Tulipanowej Polance rośnie też m.in. charakteryzująca się sporymi rozmiarami odmiana Strong Love oraz Orange Princess, która to odmiana jest pożądana w samej Holandii. – Ten tulipan teraz jest bardzo poszukiwany w Holandii. My go mamy i cieszymy się z niego. Ludziom też się bardzo podoba. Jest niewysoki i ma podwójną kopułkę – opisuje Sławomir Kornaś.

"To dodaje nam energii"


Chętnych do oglądania pola tulipanów i fotografowania się w ich otoczeniu nie brakuje. – Przyjechało do nas 40 osób z Koła Gospodyń Wiejskich w Radoczy. Do tej pory to była najliczniejsza grupa, która nas odwiedziła. Przyjeżdżają do nas mieszkańcy okolicznych miejscowości i wiosek. To jest fantastyczne i dodaje nam energii – mówi hodowca. – Jeżeli ktoś ma chęć nas odwiedzić, zapraszamy i to jak najszybciej, żeby jeszcze zobaczyć ten piękny widok – dodaje jego żona.

Tulipanowa Polanka jest otwarta codziennie w godz. 9.00–20.00.


Posłuchaj

2:26
Małżeństwo z Małopolski zaprasza na Tulipanową Polankę (Pora na Trójkę)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Karol Gnat
Autorka materiału reporterskiego: Magdalena Zbylut-Wiśniewska
Data emisji: 11.05.2022
Godzina emisji: 7.21

kr

Polecane