Radosław Fogiel o wakacjach kredytowych: chyba nikt nie oczekiwał, że spłata raty nie będzie obowiązkowa

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail

Pierwszym tematem w Trójkowym Komentarzu Dnia były wakacje kredytowe, o których właśnie poinformował na konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki i minister finansów Magdalena Rzeczkowska. – Możemy ulżyć kredytobiorcom w ten sposób, że w tych miesiącach nie spłacamy rat, albo spłacamy tylko kapitał, a odsetki się przesuwają – tłumaczył Radosław Fogiel w rozmowie z Dariuszem Wieczorkowskim. – Nikt chyba nie oczekiwał, że spłata raty nie będzie dla kredytobiorcy obowiązkowa – dodał.

– Czy takie wakacje to jest dobry pomysł, jeśli inflacja rośnie i wiadomo, że będzie jeszcze rosła? – zastanawiał się dziennikarz. – Każdy sam zadecyduje, co dla niego jest korzystniejsze: my tylko dajemy możliwość, dajemy narzędzie. Jest zdecydowana różnica, czy w danym roku bierzemy wakacje i mamy do spłacenia osiem rat, czy nie bierzemy i mamy 12 rat – odpowiedział na te wątpliwości. – Za moment, 1 czerwca, startuje program gwarancji kredytowych "Mieszkanie bez wkładu własnego". Jest on stworzony przede wszystkim dla młodych ludzi, których stać na spłacanie rat, ale nie stać na te kilkanaście procent wkładu własnego. Jest po to, aby zwiększyć możliwość nabycia własnego mieszkania bądź wybudowania domu – wskazywał.

Kolejnym tematem, który się pojawił, była kwestia ewentualnego głosowania nad prezydenckim projektem ws. likwidacji Izby Dyscyplinarnej. Zastępca rzecznika PiS zaprzeczył, jakoby takie głosowanie miało się jutro odbyć, argumentując, że sprawa cały czas jest w Komisji Sprawiedliwości. – Spokojnie poczekamy, aż Komisja Sprawiedliwości skończy pracę. Nie jest łatwo nimi kierować: tam jest dużo emocji ze strony opozycji – wyjaśniał. – Wierzę, że moi koledzy z tej komisji wypracują dobre rozwiązanie, które następnie przyjmie Sejm – dodał.

Pojawiło się też pytanie dotyczące problemów Zjednoczonej Prawicy z Solidarną Polską: – Niezależnie od tego, kto z naszych koalicjantów ma jakie oczekiwania, kto ma jakie priorytety, Zjednoczona Prawica jest skuteczna wtedy, kiedy działa wspólnie – skomentował rozmówca Dariusza Wieczorkowskiego.

– Intencją PiS jest, aby wybory parlamentarne odbyły się w terminie konstytucyjnym jesienią przyszłego roku. Równocześnie żaden odpowiedzialny polityk ze 100-procentową pewnością nie wykluczy innych scenariuszy – zadeklarował na koniec Trójkowy gość.


Posłuchaj

10:28
Radosław Fogiel o wakacjach kredytowych: chyba nikt nie oczekiwał, że spłata raty nie będzie obowiązkowa (Trójkowy komentarz dnia)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Trójkowy komentarz dnia
Prowadzi: Dariusz Wieczorkowski
Gość: Radosław Fogiel (zastępca rzecznika PiS)
Data emisji: 10.05.2022
Godzina emisji: 18.09

pr

Polecane