Möge i jego sztambuch. Pamiętnik sprzed dwóch wieków
2022-05-09, 14:05 | aktualizacja 2022-05-10, 07:05
Nazywał się Otto Theodor Möge i dwa wieki temu był proboszczem w Nowej Wsi Legnickiej. Jednak historycy poznają jego historię za sprawą... pamiętnika szkolnego, który zaczął pisać w 1820 roku, jako uczeń Akademii Rycerskiej w Legnicy.
Pamiętnik kupiło legnickie Muzeum Miedzi. Konrad Byś z tego muzeum przyznaje, że sztambuch udało się kupić na licytacji zorganizowanej przez jeden z antykwariatów w Berlinie.
Ulotne chwile
Jak zaznacza rozmówca naszego reportera, "właściciel postarał się o pamiętnik, mając w perspektywie ukończenie szkoły i licząc się z tym, że wkrótce jego koledzy rozjadą się po Śląsku czy w dalsze strony". - Założył sztambuch, by zatrzymać ulotne chwile w formie wpisów czy sentencji na kartkach papieru - mówi przedstawiciel Muzeum Miedzi.
Czytaj także:
- Wałbrzych. Pies Kajtuś wywęszył średniowieczny skarb
- Dolnośląskie. Akt wandalizmu sprzed 500 lat, który stał się zabytkiem
- W Bolkowie legendy opowiadają... ławki
Wpis Dovego
Wpisów jest 88. - Jednym z ciekawszych, bardzo ważnych dla nas, jest wpis Heinricha Wilhelma Dove, który był jednym z najzdolniejszych uczniów Akademii Rycerskiej. Zrobił karierę jako fizyk, napisał wiele rozpraw na temat klimatu, przez pewien czas był też rektorem Uniwersytetu Berlińskiego. Warto zaznaczyć, że przed wojną legnicka ulica Kościuszki była nazwana imieniem Dovego - opisuje Konrad Byś.
Posłuchaj
Nieocenione źródło wiedzy
W sztambuchu uwagę zwracają staranne, kaligraficzne wpisy. Wszystko jest pisane ręcznie - piórem i atramentem. Nie tylko forma świadczy o wartości historycznej pamiętnika. Autorem każdego wpisu jest inna osoba. Dla badaczy to nieocenione źródło wiedzy o zwyczajach i postaciach, które mieszkały w regionie Dolnego Śląska przed dwoma wiekami.
Legnica. Muzeum wylicytowało sztambuch / TV Regionalna PL
***
Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Witold Lazar
Autor materiału reporterskiego: Andrzej Andrzejewski
Data emisji: 9.05.2022
Godzina emisji: 14.23