Łódzka Noc Muzeów z Abym Warburgiem w tle

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Łódzka Noc Muzeów z Abym Warburgiem w tle
Pałac Herbsta w Łodzi - będzie tu można zajrzeć w czasie Nocy MuzeówFoto: PAP / Grzegorz Michałowski

W najbliższą sobotę 14 maja czeka nas kolejna Noc Muzeów. Wśród placówek, które otworzą swe podwoje dla zwiedzających, będzie łódzkie Muzeum Sztuki. Będzie w nim można natknąć się m.in. na intrygującą wystawę o nazwie "Atlas nowoczesności. Ćwiczenia", inspirowaną dokonaniami Aby'ego Warburga.

"Atlas Mnemosyne" to tytuł najbardziej znanego dzieła niemieckiego historyka sztuki i kulturoznawcy Aby'ego Warburga. Żyjący na przełomie XIX i XX w. uczony jest twórcą tzw. metody analizy ikonograficznej, polegającej na tworzeniu wizualnych map sztuki, zamiast opisywania jej przy pomocy słów.

W oparciu o pracę Warburga Muzeum Sztuki w Łodzi przygotowało "Atlas nowoczesności. Ćwiczenia". – Jest on nową odsłoną wystawy stałej, która została otwarta w październiku 2021 roku i rozciąga się na trzech piętrach – mówił w Trójce Aleks Matuska z Działu Komunikacji muzeum. Co ciekawe, każdy gość odwiedzający wystawę ma szansę wziąć udział w tworzeniu "wizualnej mapy skojarzeń" odnoszącej się do konkretnych wysp tematycznych w atlasie. Zostanie ona umieszczona na czarnym płótnie o długości stu metrów. Brzmi tajemniczo? Nie pozostaje nic innego, jak osobiście wybrać się do Muzeum Sztuki i sprawdzić, jak to wygląda w praktyce.

"Atlas nowoczesności" nie jest jedyną atrakcją, jaką łódzka placówka przygotowała na Noc Muzeów. W jego różnych oddziałach będzie można zobaczyć również m.in. wystawy "W jakim pięknym miejscu jesteśmy" (czynną tylko do 15 maja!), "Prototypy 06: Alicja Bielawska. Na przecięciu linii" oraz "Poszerzone pole widzenia". Aby obejrzeć ostatnią z nich, należy się udać do Pałacu Herbsta przy ul. Przędzalnianej 72. Wszystkie te wystawy będzie można zwiedzać za darmo lub za symboliczną złotówkę.


Posłuchaj

5:22
Aleks Matuska z Muzeum Sztuki w Łodzi o Nocy Muzeów (Trójka przed południem)
+
Dodaj do playlisty
+

***

Tytuł audycji: Trójka przed południem
Prowadzący: Katarzyna Cygler
Gość: Aleks Matuska (Działu Komunikacji Muzeum Sztuki w Łodzi)
Data emisji: 09.05.2022
Godzina emisji: 10.38

kc

Polecane