Teatr aktorów z jednym chromosomem więcej

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Teatr aktorów z jednym chromosomem więcej
Teatr 21 to istniejący od 17 lat zespół teatralny, którego członkami są osoby z zespołem Downa i autyzmemFoto: Wojciech Kazanecki

Teatr 21 to istniejący od 17 lat zespół teatralny, którego członkami są osoby z zespołem Downa i autyzmem. To bodaj jedyny taki teatr w Polsce, ale bynajmniej nie jedyny na świecie. I właśnie o tym teatrze i jego niezwykłych aktorach ze swoimi gośćmi rozmawiała Katarzyna Stoparczyk.

– Teatr 21 to jeden z warszawskich teatrów, który jednak rozpoczął swoją działalność w szkole. Zaczęliśmy pracę w szkole i w pewnym momencie aktorzy wyszli ze szkoły, a dalej chcieli grać w teatrze. Teatr rozwinął się, dalej trwa, a aktorzy już są dorosłymi osobami – mówi Justyna Sobczyk, reżyserka teatralna, twórczyni Teatru 21. – Aktorami naszego teatru są osoby z trisomią, czyli z zespołem Downa, oraz osoby autystyczne – wyjaśnia.

– Jest takich teatrów więcej: gdybyście podróżowali po świecie, to niemalże w każdej stolicy różnych krajów znajdziemy w przestrzeni miasta właśnie taki teatr. Chodzą do nich rodzice z dziećmi, ale też sami rodzice chodzą, bo to są spektakle dla osób dorosłych. A specyfiką tych teatrów jest, że tworzą je osoby z niepełnosprawnościami – dodaje.

– To bardzo ważne, aby tworzyć teatr z takimi osobami, aby mogły mówić w swoim imieniu. Bo bardzo dużo historii o nich wymyślamy, często żyjemy takimi wyobrażeniami, a dużo łatwiej by nam było, gdybyśmy mieli kontakt, żyli razem. Wtedy świat staje się bardziej różnorodny.

Przeczytaj także


– Od lat marzyłem, aby zostać prawdziwym, zawodowym aktorem na scenie, w prawdziwym teatrze. I pracuję w teatrze od 16 lat – mówi Daniel Krajewski, który, jak sam mówi, ma zespół Downa w stopniu umiarkowanym. Jest aktorem, modelem, bohaterem filmu dokumentalnego "Daniel" w reż. Anastazji Dąbrowskiej, i pasjonatem turystyki górskiej.

"Wirujący Motyl" fragment przedstawienia "Indianie" Teatr 21 i Teatr Nowy/YouTube Maja Kowalczyk


Posłuchaj

49:20
Teatr 21 i jego niezwykli aktorzy (Zagadkowa niedziela/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

***

Tytuł audycji: Zagadkowa niedziela
Prowadzi: Katarzyna Stoparczyk
Data emisji: 8.05.2022
Godzina emisji: 9.08

pr

Polecane