Leszek Mądzik: scenografia, muzyka i dramaturgia światła

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Leszek Mądzik: scenografia, muzyka i dramaturgia światła
Leszek MądzikFoto: PAP/Darek Delmanowicz

Aktor teatralny większość życia zawodowego spędza, wbrew pozorom, w ciemności. To w ciemności i z ciemności wydobywa się to, co dla widzów może być poezją, która lepiej pozwala zrozumieć świat... I o tym właśnie ze swoim gościem będzie rozmawiał Redbad Klynstra.

Scenografia jest pierwsza

– Scenografia pierwsza nas atakuje – nawet jeżeli aktor przemawia. Jest w tle, w pejzażu, ona jest partnerem bardzo silnym. Stąd ta potrzeba, aby ją zauważyć i się zorientować, co się dzieje w polskiej scenografii – mówi o genezie Festiwalu Scenografii i Kostiumów "Scena w budowie" jego twórca i dyrektor Leszek Mądzik: scenograf i reżyser teatralny, malarz, fotograf, profesor sztuk plastycznych, twórca i dyrektor działającej od 1969 roku Sceny Plastycznej KUL. – A że teatr, który uprawiam, zbudowany jest na obrazie bez słów, to rozumienie tego stało się dla mnie łatwiejsze i rad jestem, że Lublin jest przystanią i zauważeniem tego dość istotnego elementu zobaczonego w teatrze – tłumaczy.


– Bardzo mi zależało, żeby obok zespołów zawodowych pojawił się nurt myślenia studentów. Co roku pojawia się jakiś temat, który wcześniej jest przywoływany, żeby o nim rozważali studenci i te prace się pojawiały – dodaje.

Muzyka i światło

– Teatr nie zrezygnował z dźwięku, nie zrezygnował z muzyki, bo symbioza obrazu z muzyką jest istotą teatru, która czasami zastępuje słowo, bo w swoim brzmieniu i klimacie też potrafi powiedzieć. Większe mam zaufanie do muzyki niż do wypowiadanych tekstów, bo ona sama jest tak silnie oddziałująca, że w zderzeniu z kadrami obrazu przed widzem występującymi zrobi nam sytuację zupełnie nową – deklaruje gość Redbada Klynstry.

Przeczytaj także


– Dla mnie było i nadal niezwykle ważne jest spotkanie z twórcami, którzy mi tę muzykę pisali, jak Stanisław Radwan, Zygmunt Konieczny, Przemysław Gintrowski, jeszcze zdążyłem z Tomaszem Stańką stworzyć wspólną pracę – opowiada. – Ostatnia premiera to jest Jan Kanty Pawluśkiewicz, który spektakl "Kres" tak ożywił, tak pomógł, że coraz silniej wierzę i chciałbym zostać w takiej formule teatru, który różni się od Kantora i Szajny, bo powiedział, że uprzedmiotowi aktora, zagra przestrzenią, a najcudowniej czyni to poprzez światło. To jest temat, który wydaje mi się tak istotny, jak u Caravaggia: dramaturgia światła w spektaklu – wskazuje.

KUL Leszek Mądzik – Przejście/YouTube TvKUL


Posłuchaj

51:41
Leszek Mądzik o swoim teatrze i o festiwalu "Scena w budowie" (Trzy gramy Redbada)
+
Dodaj do playlisty
+

***

Tytuł audycji: Trzy gramy Redbada
Prowadzi: Redbad Klynstra-Komarnicki
Gość: Leszek Mądzik (scenograf, reżyser teatralny, twórca Sceny Plastycznej KUL, twórca Festiwalu Scenografii i Kostiumów „Scena w budowie”)
Data emisji: 7.05.2022
Godzina emisji: 12.05
pr

Polecane