Koniec stanu epidemii. Sałek: powoli wracamy do normalnego funkcjonowania

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail

– To jest pozytywna informacja, że pandemia słabnie. Wszyscy powoli wracamy do normalnego funkcjonowania i odbudowy więzi społecznych – powiedział w Programie 3 Polskiego Radia Paweł Sałek z Kancelarii Prezydenta. Gośćmi "Śniadania w Trójce" byli również Marcin Kierwiński z Koalicji Obywatelskiej, Tomasz Rzymkowski z Prawa i Sprawiedliwości oraz Adrian Zandberg z Lewicy Razem.

Zgodnie z zapowiedzią ministra zdrowia Adama Niedzielskiego od 16 maja stan epidemii w Polsce zostanie przekształcony w stan zagrożenia epidemicznego. Jednocześnie szef MZ wskazał, że to nie jest zniesienie epidemii, tylko – jak powiedział – przełączenie czerwonego światła w sygnalizatorze, które się świeciło od dwóch lat, na światło pomarańczowe, pokazujące, że panuje zagrożenie, ale sytuacja zmierza w dobrym kierunku i ocena ryzyka jest zdecydowanie lepsza. 

Politycy w Programie 3 Polskiego Radia omówili decyzję o przekształceniu stanu epidemii ogłoszoną przez szefa MZ. Zdaniem Marcina Kierwińskiego "nie wiemy, ile mamy zachorowań, ponieważ od blisko miesiąca tak naprawdę nie testujemy". – Nadal powinniśmy dmuchać na zimne i obawiać się koronawirusa – ocenił poseł PO i KO.

"Wracamy do normalności"

Tomasz Rzymkowski podkreślił, że "po tych prawie dwóch latach zmiany stylu życia podyktowanej koronawirusem wracamy do normalności". – Natomiast musimy mieć świadomość tego, że COVID-19 może wrócić jesienią. Trzeba zachować daleko idącą wstrzemięźliwość przed hurraoptymizmem i otwieraniem szampana – mówił gość radiowej Trójki.

Adrian Zandberg stwierdził, że "poziom wyszczepienia w Polsce nie jest satysfakcjonujący". – W związku z czym było dużo zgonów, oby to się nie powtórzyło tej jesieni. Trzymałbym się rekomendacji Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) – zaznaczył poseł Lewicy Razem. 

Paweł Sałek z Kancelarii Prezydenta zwrócił uwagę na fakt, że "to jest pozytywna informacja, że pandemia słabnie". – Wszyscy chcemy wrócić, powoli wracamy do normalnego funkcjonowania i odbudowy więzi społecznych, a także od strony gospodarczej. Trzeba zachować ostrożność, cały czas trzeba podkreślać działania prewencyjne, tj. maseczki – powiedział gość audycji. 

Jak podkreślił szef resortu zdrowia podczas przedstawiania decyzji o zniesieniu stanu epidemii, liczba zakażeń i hospitalizacji spada i według prognoz w najbliższych miesiącach ten kierunek się utrzyma.


Posłuchaj

50:04
Marcin Kierwiński, Tomasz Rzymkowski, Adrian Zandberg i Paweł Sałek o koronawirusie (Śniadanie w Trójce)
+
Dodaj do playlisty
+

***

Audycja: Śniadanie w Trójce
Prowadziła: Beata Michniewicz
Goście: Marcin Kierwiński (Koalicja Obywatelska), Tomasz Rzymkowski (Prawo i Sprawiedliwość), Paweł Sałek (Kancelaria Prezydenta) i Adrian Zandberg (Lewica Razem)
Data emisji: 07.05.2022
Godzina emisji: 9.05

IAR/nt

Polecane