Komu potrzebna jest karta rowerowa?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Komu potrzebna jest karta rowerowa?
Każda szkoła podstawowa na przełomie maja i czerwca przeprowadza egzaminy na kartę rowerowąFoto: Shutterstock/NadyaEugene

Hulajnogi elektryczne to jeden z tegorocznych hitów prezentowych, nie tylko na komunię. Jednak niewielu obdarowanych, zarówno tych młodszych, jak i starszych, wie i pamięta, że od roku, aby nią jeździć, potrzebne są odpowiednie uprawnienia, czyli karta rowerowa.

  • W Polsce osoba w wieku poniżej 18 lat kierująca rowerem bądź hulajnogą elektryczną powinna posiadać kartę rowerową. Kara za jej brak wynosi do 1500 zł. Osoby pełnoletnie takiej karty już nie potrzebują
  • Egzamin na kartę rowerową można zdać także w Wojewódzkich Ośrodkach Ruchu Drogowego (WORD) oraz szkołach nauki jazdy

Policjant przygotuje do egzaminu

– Wraz z funkcjonariuszami drogówki postanowiliśmy wzmocnić przekaz, aby uczniowie poznali praktyczne aspekty zagrożeń w ruchu drogowym – tłumaczy Janusz Waligóra, rzecznik urzędu gminy Świdnica. – Bo nic tak nie przemawia do młodego człowieka, jak rozmowa z funkcjonariuszem policji – dodaje z przekonaniem.

Stąd pomysł, aby dzieci w szkołach spotykały się z policjantami, którzy pomagają im przygotować się do egzaminu na kartę rowerową. – Każda szkoła podstawowa na przełomie maja i czerwca przeprowadza egzaminy na kartę rowerową. Egzamin składa się z dwóch etapów. Najpierw egzamin teoretyczny, a osoby, które przejdą ten egzamin, zdają później egzamin praktyczny – tłumaczy Bogusława Gawrońska, nauczycielka techniki w szkole podstawowej w Bystrzycy Górnej.

Przeczytaj także


Sami zainteresowani, czyli zdający uczniowie, mieli zdania podzielone: dla jednych egzamin był prosty, dla innych to jednak było wyzwanie. – To bardzo potrzebne, bo jak się nie zna znaków drogowych, to potem nie wiadomo, o co chodzi – stwierdza jeden z młodych ludzi. – Każdy uczestnik ruchu drogowego podstawowe przepisy musi znać – podsumowuje Bogusława Gawrońska.

Rozwiązany problem z absolwentami

Jest jednak jeden problem: uczniowie w czasie pandemii nie zdawali egzaminu, ale już ukończyli szkołę podstawową. Prawo nie dopuszcza egzaminowania absolwentów, co więc ma zrobić młody człowiek, który chciałby taki egzamin zdać? – Tę odpowiedzialność przejmują Wojewódzkie Ośrodki Ruchu Drogowego (WORD) lub szkoły nauki jazdy, które posiadają taką certyfikację. Tam można się przeszkolić i zdać egzamin na kartę rowerową – uspokaja Janusz Waligóra.


Posłuchaj

3:31
Czy pamiętasz o karcie rowerowej? (Bed and Breakfest/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

***

Tytuł audycji: Bed and Breakfast
Prowadzą: Raf UzarPiotr Firan
Autor materiału reporterskiego: Bartosz Szarafin (Radio Wrocław)
Data emisji: 7.05.2022
Godzina emisji: 7.29
pr

Polecane