Projekt ustawy o broni i amunicji. Jakie zmiany oznacza?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Projekt ustawy o broni i amunicji. Jakie zmiany oznacza?
W ubiegłym roku Polacy pobili wszelkie rekordy w zakupie broni palnej - informuje "Rzeczpospolita". Według informacji dziennika 31 grudnia w Polsce zarejestrowanych było 658,4 tys. sztuk broni. To o 70,5 tys. więcej niż rok wcześniejFoto: Shutterstock/Robert Przybysz

Pod koniec marca do Sejmu trafił projekt ustawy o broni i amunicji autorstwa grupy posłów Prawa i Sprawiedliwości oraz Kukiz'15. Daje to szansę na łatwiejszy dostęp do broni i klarowniejsze przepisy. – Polska nie może zamykać europejskiego i światowego rankingu liczby sztuk broni na stu mieszkańców! Nie może być żadnych przeciwwskazań czy utrudnień, aby człowiek zdrowy na umyśle, pełnoletni i niekarany nie posiadał broni – powiedział prowadzący czwartkowy "Klub Trójki" Wojciech Reszczyński.

Arkadiusz Czartoryski: kultura posługiwania się bronią w Polsce jest za niska

25 marca grupa posłów PiS i Kukiz'15 złożyła w Sejmie projekt ustawy o broni i amunicji. Ma on na celu uproszczenie procedury przyznawania pozwoleń na broń i odejście od "uznaniowości" organu wydającego pozwolenie. Zmiana ma być podyktowana chęcią odblokowania dostępu do broni palnej dla praworządnych obywateli, pełnoletnich i zdrowych psychicznie, poprzez – przede wszystkim – ostateczną likwidację uznaniowości policyjnej. W proces wydawania pozwoleń na broń włączeni mają być wojewodowie jako cywilne organy administracji państwowej.

– Mamy wymóg chwili. Za naszymi granicami jest wojna. Podniesienie wiedzy Polaków dotyczącej posługiwania się bronią, odważenie się na to, by zobaczyć, jak broń funkcjonuje, jest bardzo ważne. To jest ten czas, kiedy powinniśmy się nad tym bardzo poważnie zastanowić – mówił Arkadiusz Czartoryski, polityk, samorządowiec i poseł na Sejm. – Dziś mamy ogromny wzrost zainteresowania obroną terytorialną i przynależnością do organizacji proobronnych. Jednak cóż z tego, jeżeli do tych organizacji garną się ludzie, którzy nigdy nie mieli broni w ręku? Kultura posługiwania się bronią w Polsce jest za niska – stwierdził.

Najczęściej czytane

Szansa na klarowniejsze przepisy dotyczące posiadania broni?

Autorzy proponują monitoring w czasie rzeczywistym stanu zdrowia posiadaczy broni, wprowadzenie zasady obowiązkowego zgłaszania przez lekarza faktu zdiagnozowania schorzenia uniemożliwiającego posiadanie broni. Zdaniem autorów, w ten sposób można odejść od koncepcji uciążliwych dla obywateli badań okresowych na rzecz bardziej precyzyjnego sposobu zabezpieczenia przed możliwością dysponowania bronią przez osobę chorą psychicznie.
Proponowane przepisy zakładają, aby tak jak dotychczas komendanci wojewódzcy policji byli organami I instancji w sprawie wydawania pozwoleń na broń, dzięki czemu przepisy ustawy będzie można wprowadzić bez dodatkowych kosztów i z krótkim vacatio legis.

Posłuchaj

48:20
Projekt ustawy o broni i amunicji – jak może zmienić obecne przepisy? (Klub Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Nowy projekt ustawy o dostępie do broni. Paweł Kukiz przedstawił jej założenia/Polskie Radio

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Wojciech Reszczyński
Goście: Arkadiusz Czartoryski (polityk i samorządowiec, poseł na Sejm, latach 1998–2002 prezydent Ostrołęki, w latach 2005–2006 wiceminister spraw wewnętrznych i administracji), Jarosław Lewandowski (redaktor naczelny czasopisma "Strzał")
Data emisji: 05.05.2022
Godzina emisji: 22.10

IAR/kr

Polecane