Matury 2022. Język angielski i nie tylko. Co czeka maturzystów?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Matury 2022.  Język angielski i nie tylko. Co czeka maturzystów?
Maturzyści przed egzaminem maturalnym z języka polskiego w I LO im. Marii Skłodowskiej-Curie w SzczecinieFoto: PAP/Marcin Bielecki

4 maja rozpoczęły się Matury 2022, które potrwają do 23 maja. 300 tys. uczniów zmagało się z językiem polskim na poziomie podstawowym, a 5 maja abiturienci mierzyli się z królową nauk, czyli matematyką. W piątek czas na język angielski.  

Egzamin pisemny na poziomie podstawowym z wybranego języka obcego nowożytnego jest obowiązkowy. Od lat angielski jest najczęściej wybieranym językiem obcym. Chęć zdawanie angielskiego na poziomie podstawowym zadeklarowało 95 proc. tegorocznych absolwentów liceów ogólnokształcących, techników i szkół branżowych II stopnia. 

W piątek po południu będą pisemne egzaminy z innych języków obcych nowożytnych zdawanych na poziomie podstawowym: niemieckiego, rosyjskiego, francuskiego, hiszpańskiego i włoskiego.

Co jest obowiązkowe, a co dodatkowe?

By zdać maturę, uczeń musi przystąpić do trzech obowiązkowych przedmiotów - na poziomie podstawowym (język polski, matematyka i język obcy nowożytny) oraz do co najmniej jednego przedmiotu rozszerzonego. By zaliczyć, należy uzyskać co najmniej 30 proc. z matury z przedmiotu obowiązkowego - poziom podstawowy.

Wszyscy maturzyści muszą przystąpić obowiązkowo do matury z języka polskiego, matematyki, języka obcego oraz jednego pisemnego egzaminu z przedmiotu do wyboru. Chętni mogą przystąpić maksymalnie do sześciu takich egzaminów. Wśród przedmiotów do wyboru są: biologia, chemia, filozofia, fizyka, geografia, historia, historia sztuki, historia muzyki, informatyka, język łaciński i kultura antyczna, wiedza o społeczeństwie, języki mniejszości narodowych i etnicznych, język regionalny, a także matematyka, język polski i języki obce nowożytne. Egzaminy z przedmiotu do wyboru zdawane są tylko na poziomie rozszerzonym. Dlatego do tej grupy zaliczane są także - na tym poziomie - matematyka, język polski i języki obce, które są obowiązkowe na poziomie podstawowym. 

Najczęściej czytane

Egzamin maturalny z matematyki okrojony z powodu nauki zdalnej

W czwartek na maturze królowa nauk – matematyka. Zdający rozpoczęli pisanie egzaminu na poziomie podstawowym we czwartek, punktualnie o godzinie 9.00 i trwał on 170 minut. W tym czasie zdający zmierzyli się z zadaniami zamkniętymi oraz otwartymi, przy których będą musieli przedstawić swoje rozwiązania. W tym roku maturzyści mogą liczyć na ułatwienia. Każdy egzamin maturalny odbywa się na podstawie wymagań egzaminacyjnych, a nie podstawy programowej.

Okrojony egzamin z matematyki jest oczywiście skutkiem wyjątkowo długim okresem nauki zdalnej, który wymusiła na systemie szkolnictwa pandemia koronawirusa. – Dobrze, że zostało wzięte pod uwagę to, że nie byliśmy w szkole. Ktoś może uważać, że są mniejsze wymagania, ale patrząc na to, że większość liceum spędziliśmy w domu, myślę, że jest to jak najbardziej słuszne – komentuje jedna z maturzystek. 

- Większość zadań była przewidywalna, ale kilka było takich nieschematycznych - mówi uczennica z klasy o profilu biologiczno-chemicznym. - Dla mnie najtrudniejszy był dowód, to zadanie robiłam 40 minut. Był pokomplikowany. Zdać zdam, ale mogło być lepiej - dodaje inna licealistka

Egzamin z matematyki na poziomie rozszerzonym maturzyści napiszą 11 maja. Czekają ich zadania z takich działów jak m.in. trygonometria, geometria analityczna, planimetria, geometria przestrzenna i arytmetyka.

Matura z języka polskiego. "Pan Tadeusz" w Roku Romantyzmu

Rozprawki na temat: czym dla człowieka może być tradycja, na podstawie "Pana Tadeusza", lub kiedy relacja z drugim człowiekiem staje się źródłem szczęścia, na podstawie "Nocy i dni", albo analiza wiersza Józefa Barana – takie tematy do wyboru mieli zdający maturze z języka polskiego na poziomie podstawowym.

– Wielu obstawiało, że w Roku Romantyzmu Polskiego pojawi się coś najbardziej klasycznego z literatury romantycznej, a co może być bardziej klasycznego niż "Pan Tadeusz"? – pyta badacz literatury prof. Piotr Śliwiński.  – Ta matura jest bardzo trudna, a nawet powiedziałbym ryzykowna. "Pan Tadeusz" oczywiście jest pochwałą tradycji, ale też jest opowieścią o tym, jak pewien wątek tradycji się zakończył. Jest opowieścią o krajobrazie przed zagładą – stwierdza.

Matematyka jest uważana przez większość za przedmiot o wiele trudniejszy, jednak i egzamin z języka polskiego stawia przed maturzystą pewne pułapki. – Nie były to łatwe zagadnienia. Nie chciałbym się z nimi mierzyć, nawet teraz, ponieważ wprowadzają nas one w matnię różnych wątków. Jeżeli chcieć być trochę bardziej subtelnym i uczciwym w stosunku do tych utworów, nie jest łatwo wybrnąć drogami tych pytań, które zostały zarysowane – mówi profesor. 

Posłuchaj

3:38
Matura z języka polskiego. Maturzyści zmagali się z "Panem Tadeuszem" (Pora na Trójkę)
+
Dodaj do playlisty
+

***

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Karol Gnat
Autorzy materiałów reporterskich: Katarzyna Ingram, Jacek Butlewski
Data emisji: 05.05.2022
Godziny emisji: 6.47, 8.19

IAR/kr/gs

Polecane