Szansa na wygraną wojnę z plastikiem? Polacy projektują statek sprzątający morza i oceany

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Szansa na wygraną wojnę z plastikiem? Polacy projektują statek sprzątający morza i oceany
Jak oceniają naukowcy, w portach takich jak Gdynia do sprzątania powinny wystarczyć dwa statki, w większych, jak Rotterdam, potrzeba będzie sześciu, aby uporać się z odpadamiFoto: Shutterstock/Fotos593

– Przechadzając się promenadą czy w Gdańsku, czy w Gdyni, widzimy pływające śmieci. Statki, szczególnie wycieczkowe, które zabierają na pokład 2, 3, 6 tys. pasażerów, produkują ich bardzo dużo – przyznaje prof. Maciej Reichel z Politechniki Gdańskiej. 

Statek, projektowany razem z tajwańskim konsorcjum w ramach "Zeroemisyjnego Statku do Zbierania Zanieczyszczeń w Portach i Obszarach Przybrzeżnych", nie będzie dużą jednostką, ze względu na ograniczenia prawne. 

Mały, ale pełen możliwości

– Musielibyśmy spełnić dużo więcej przepisów niż dla małego statku, dlatego nasz będzie miał maksymalnie 24 metry. Jak będzie wyglądał? Tego dokładnie nie wiemy, bo projekt się dopiero zaczął. Wiemy jedynie, że będzie modułowy. Będzie mógł wymieniać moduł napędowy, jeśli będzie potrzebował więcej mocy, czy moduł do zbierania śmieci, w zależności od ich ilości czy rodzaju – wylicza rozmówca Mateusza Drozdy. 

Najczęściej czytane

Niezmiernie ważnym elementem projektu jest także samodzielność jednostki. – Statek ma się cechować dużym poziomem autonomiczności, więc razem z naszymi partnerami z Tajwanu będziemy rozwijali algorytmy, wykrywające śmieci pływające na wodzie czy też rozlewy olejowe. Drugą funkcją statku będzie bezpieczne dopłynięcie do innej jednostki, zadokowanie na podstawie kamer, odebranie śmieci, powrót do stacji brzegowej i zdanie tam śmieci. Jest to jednostka, która będzie pracowała 24 godzinny na dobę – dodaje doktorantka Hanna Pruszko. 

Posłuchaj

8:01
Autonomiczny statek posprząta oceany? Wyjątkowy projekt naukowców z Politechniki Gdańskiej (Trójka do trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Jak zwraca uwagę prof. Maciej Reichel, statek będzie pracował w sposób zbliżony do coraz popularniejszych automatycznych odkurzaczy, sprzątających dom o konkretnej godzinie i bez problemu omijających meble. 

***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Mateusz Drozda
Gość: prof. Maciej Reichel (Politechnika Gdańska), Hanna Pruszko (doktorantka na Politechnice Gdańskiej)
Data emisji: 5.05.2022
Godzina emisji: 14.20

gs

Polecane