Drony z łatwością wypatrzą pirata drogowego

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Drony z łatwością wypatrzą pirata drogowego
Dron z kamerą doskonale się sprawdza wspierając działania drogówkiFoto: pxhere.com, CCO Public Domain

Długi weekend majowy udowodnił, że drony są niezastąpionym narzędziem dla policjantów drogówki. Te "dodatkowe oczy" wspomagają funkcjonariuszy, którzy patrolują ulice i drogi, bo potrafią zarejestrować to, czego oni nie widzą. I są nadzwyczaj skuteczne.

  • Drony, unosząc się na odpowiedniej wysokości, są niezależne od natężenia ruchu drogowego i są w stanie objąć zasięgiem kamer duży obszar
  • Drony są bardzo pomocne także w akcjach ratowniczych i poszukiwawczych, szczególnie jeśli są wyposażone w kamery termowizyjne

Gdzie policjant nie może, tam drona pośle

– Drony chronią uczestników ruchu przed takimi kierującymi, którzy lekceważą przepisy ruchu drogowego. Chociażby wyprzedzanie w miejscach niedozwolonych: podwójna linia ciągła, na wzniesieniach, na mostach, niestosowanie się do sygnalizacji świetlnej – wylicza młodszy aspirant Krzysztof Wrześniowski z Komendy Stołecznej Policji.

Są pomocne również w sytuacjach, gdy nie można przeprowadzić natychmiastowej kontroli, ponieważ nie ma odpowiednich warunków: rejestrują wykroczenie, którego zapis trafia do stojącego kilkaset metrów dalej patrolu. I żadnemu piratowi wykroczenie ujdzie płazem.

Pomoc w dokumentacji i poszukiwaniach

– Drony za sprawą kamer i znacznej wysokości poruszania są w stanie obserwować większe obszary. Mogą też szybko przemieszczać się pomiędzy miejscami niezależnie od natężenia ruchu – tłumaczy prof. Marcin Ślęzak, dyrektor Instytutu Transportu Samochodowego. – Pomagają również dokumentować miejsca zdarzeń drogowych z zupełnie innej perspektywy i są pomocne w akcjach ratowniczych i poszukiwawczych, szczególnie jeśli są wyposażone w kamery termowizyjne – wskazuje.

Przeczytaj także


– Jeżeli do świadomości kierowców dotrze, że nad każdym skrzyżowaniem może być zawieszony dron, który ogląda właśnie to skrzyżowanie i okolice, to na pewno mniej kierowców będzie przyspieszało na żółtym "żeby zdążyć" – przewiduje Patryk Kuniszewicz, dziennikarz motoryzacyjny z Polskiego Radia Kierowców – Będziemy bardziej rozglądać się w poszukiwaniu pieszych, którym musimy ustąpić pierwszeństwo i może będziemy częściej spoglądać na licznik, by trzymać się ustalonej prędkości – dodaje.


Posłuchaj

3:00
Drony wspomagają drogówkę (Pora na Trójkę)
+
Dodaj do playlisty
+

***

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Karol Gnat
Autor materiału reporterskiego: Paweł Worobiej
Data emisji: 5.05.2021
Godzina emisji: 8.12

pr

Polecane