Bogusław Kaczyński. Oczarować potęgą sztuki

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Bogusław Kaczyński. Oczarować potęgą sztuki
Bogusław KaczyńskiFoto: Forum/Krzysztof Lokaj

Bogusław Kaczyński - publicysta, krytyk muzyczny, popularyzator opery, operetki i muzyki poważnej - 2 maja obchodziłby swoje 80. urodziny. Jaki wywarł wpływ na umuzykalnienie Polaków? Czy spełnił swoje artystyczne zamierzenia? Czym zaskarbiał sobie muzyków oraz publiczność? Co z jego spuścizny przetrwało próbę czasu? Odpowiedzi na te pytania szukaliśmy z Anną Lisiecką, autorką biografii Bogusława Kaczyńskiego pt. "Będę sławny, będę bogaty".

Bogusław Kaczyński. "Sztuka może człowiekowi pomóc"

Kamera kochała Bogusława Kaczyńskiego (1942-2016), wprost przechodził na drugą stronę ekranu. Mówił, że interesuje go tylko wielka widownia, a ta gromadziła się przed nim w milionach. Także wtedy, kiedy po udarze mówił wolniej, wielbiciele go nie opuścili.

O celu swojej pracy pisał: "Moim pragnieniem jest oczarować jak najszersze rzesze ludzi potęgą sztuki. Pokazać, że życie człowieka, który poddaje się sztuce, może być piękniejsze, wartościowsze, że w tym smutnym świecie, który niesie tyle rozczarowań, klęsk, trosk, smutków i łez – sztuka może człowiekowi pomóc".

Kreatywny gawędziarz

Czy to, że Bogusław Kaczyński został popularyzatorem muzyki, fenomenalnym konferansjerem i piewcą wybitnych artystów, wynikało z tego, że sam nim nie był? – On był artystą w całej swojej twórczości – zaprzeczyła Anna Lisiecka, autorka biografii Bogusława Kaczyńskiego. – Miał wrodzony dar gawędy i był niezwykle kreatywny, Żaden z programów "Operowe qui pro quo" nie naśladował poprzedniego. Za każdym razem scenariusz był wymyślany od nowa – mówiła w "Klubie Trójki".

Najczęściej czytane

Książka Anny Lisieckiej "Będę sławny, będę bogaty" przynajmniej częściowo ukazuje złożony mechanizm, dzięki któremu ambitny chłopiec z prowincji staje się gwiazdą i wielką osobowością naszej kultury. Autorka pisze o tym barwnie, ale obiektywnie. Nie stawia pomnika, ale docenia zasługi Bogusława Kaczyńskiego. A wie tym więcej, że przez lata przyjaźniła się z bohaterem tej fascynującej książki.

Prezenter z darem

Bogusław Kaczyński był wybitną osobowością. Nie tylko telewizyjną. Jego głęboka wiedza muzyczna, elegancja, prezencja, elokwencja i świetna dykcja sprawiły, że cieszył się ogromną popularnością i uznaniem nie tylko melomanów. Był wielką gwiazdą promującą i popularyzującą muzykę w szczególności operową i operetkową.

– Można być bardzo dobrym prezenterem i bardzo dobrym przewodnikiem po operze, ale jednak trzeba mieć więcej talentów i darów, żeby robić to, co robił Bogusław Kaczyński – podsumowała Anna Lisiecka.

Posłuchaj

48:44
Bogusław Kaczyński i jego spuścizna. Wokół książki "Będę sławny, będę bogaty" Anny Lisieckiej (Klub Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Paweł Sztompke wspomina Bogusława Kaczyńskiego/Polskie Radio

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Tomasz Zapert
Goście: Anna Lisiecka (autorka biografii Bogusława Kaczyńskiego pt. "Będę sławny, będę bogaty"), Sławomir Pietras (menedżer kultury, dyrektor naczelny polskich teatrów operowych, wybitny znawca opery i baletu)
Data emisji: 04.05.2022
Godzina emisji: 22.10

mat.promocyjne/kr

Polecane