Wiceszef MSZ: oprócz wspierania Ukrainy ważne jest także zapewnienie bezpieczeństwa Polsce

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail

– Na czerwcowym szczycie NATO będziemy zabiegać o wzmocnienie wschodniej flanki – dla nas to jest dzisiaj kluczowe zadanie – podkreślił na antenie Programu 3 Polskiego Radia wiceminister MSZ Marcin Przydacz. Jak dodał, "oprócz wspierania Ukrainy ważne jest także zapewnienie pełnego bezpieczeństwa Polsce".

Rozpoczęły się przygotowania do zbliżającego się szczytu Sojuszu Północnoatlantyckiego. Jednym z elementów poprzedzających czerwcowe debaty jest m.in. wizyta wiceministra MSZ Marcina Przydacza w Hiszpanii. – Jestem w Madrycie, gdzie przeprowadzaliśmy konsultacje polityczne z naszymi kolegami z Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Stolica Hiszpanii już niedługo stanie się także stolicą NATO, bowiem to tu odbędzie się szczyt, na którym będzie dyskutowana przyszłość tej organizacji, także w kontekście aktualnej sytuacji na Ukrainie – skomentował na antenie Programu 3 Polskiego Radia Marcin Przydacz.

Jak dodał, "przygotowania do szczytu w Madrycie idą pełną parą". – W przyszłym tygodniu będzie odbywać się spotkanie ministerialne NATO-wskie w Berlinie, wiec ta sekwencja już się rozpoczęła – powiedział. – Będziemy zabiegać o wzmocnienie wschodniej flanki NATO - dla nas to jest dzisiaj kluczowe zadanie - dodał. Jak wskazał, "oprócz wspierania Ukrainy ważne jest także zapewnienie pełnego bezpieczeństwa Polsce oraz całej wschodniej flance NATO".

Nowy pakiet sankcji UE

Odnosząc się do kwestii kolejnego pakietu sankcyjnego Unii Europejskiej wobec Rosji, wiceszef resortu spraw zagranicznych wskazał, że Wspólnota "funkcjonuje na zasadzie konsensusu i wszyscy muszą się zgodzić na proponowane rozwiązania". - Są takie państwa, które są w 100 proc. uzależnione od importu rosyjskiej ropy, w związku z tym ich oczekiwania (wobec pakietu sankcji - red.) były nieco inne niż nasze – powiedział.

Jak dodał, "Polska jest w nieco bardziej komfortowej sytuacji na skutek dobrych decyzji z ostatnich kilku lat, kiedy to zaczęliśmy importować ropę z innego kierunku niż rosyjski". – Opowiadamy się za maksymalnym skróceniem okresów importu rosyjskiej ropy - czy to dla Słowacji i Węgier, czy to w ogóle dla wszystkich państw Unii Europejskiej – ponieważ Ukraina nie ma czasu czekać, aż niektóre kraje odpowiednio się przygotują do tej sytuacji  podkreślił Marcin Przydacz.


Posłuchaj

13:53
Marcin Przydacz: na szczycie NATO będziemy zabiegać o wzmocnienie wschodniej flanki - dla nas to jest dzisiaj kluczowe zadanie (Salon polityczny Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Salon polityczny Trójki
Prowadzi: Beata Michniewicz
Gość: Marcin Przydacz
Data emisji: 5.05.2022
Godzina emisji: 8.45

ng/kr

Polecane