Skuteczna ochrona przed kleszczami jest możliwa. Warunek – nie kierujemy się przekłamaniami. A takich nie brakuje. Wciąż wiele osób wierzy np. w to, że kleszcze latają, skaczą, spadają z drzew. Inni są przekonani, że kleszcze atakują tylko latem. Jeszcze inni wierzą, że po ukąszeniu kleszcza należy posmarować go tłuszczem. W audycji "Cztery pory roku" poddajemy analizie szkodliwe i niemające wiele wspólnego z prawdą przekonania, opowiadamy o kleszczach oraz radzimy, jak się uchronić przed przenoszonymi przez nie chorobami.
Zmiany klimatyczne sprzyjają kleszczom
W których regionach Polski jest najwięcej kleszczy? – Ze względu na klimat, przede wszystkim ciepłe zimy, niska temperatura nie redukuje populacji – mówi Michał Żak, entomolog, w rozmowie z radiową Jedynką. – Mamy więcej jeleni, saren, dziczyzny, czyli głównych żywicieli kleszcza łąkowego. Mamy mniej ptaków, takich jak wróbel, który wyjadał kleszcze łąkowe. Mamy też więcej drzew liściastych, które tworzą preferowane warunki kleszczy – dodaje gość Jedynki. Około 20-35 procent kleszczy w Polsce przenosi boreliozę i zapalenie opon mózgowych. Warmia i Mazury oraz Podlasie to regiony, w których ryzyko zarażenia jest największe. Nigdy nie wiadomo jednak, czy kleszcz, który chodzi po naszej skórze, może nas zarazić, staramy się więc chronić przed zagrożeniem. Co powinniśmy wiedzieć o kleszczach?
Kleszczowe ABC
Kleszcze nie latają, jak niektórzy są skłonni uważać. Nie skaczą także po ludzkiej skórze. Nie spadają z drzew wysokości 2-3 metrów. Bytują w trawach i krzakach. Jak udaje im się wyśledzić ludzi i zwierzęta? – Kleszcze szukają zapachu dwutlenku węgla, amoniaku oraz kwasu mlekowego, który zawarty jest w ludzkim pocie – wyjaśnia ekspert. – Sporo zatem może zależeć od naszej diety. Wpływa ona na skład potu i na stopień potliwości – tłumaczy gość Jedynki. A czy ubrania w kolorze białym, jak sądzą niektórzy, mogą uchronić nas przed atakiem? Kleszcze nie mają wykształconego narządu wzroku. Kleszcz łąkowy ma szczątkowy narząd wzroku, który jest pozostałością ewolucyjną. Nie odróżniają kolorów. Są w stanie nas znaleźć jedynie po zapachu.
Czy smarować kleszcze masłem?
– Każda substancja chemiczna, która powoduje przyduszenie kleszcza, sprawia, że zwraca on całą zawartość pobraną z większą ilością patogenów – mówi Michał Żak. Smarując kleszcza czy skórę spirytusem, masłem czy olejem, pogarszamy swoją sytuację – podkreśla gość radiowej Jedynki. Zamiast smarować kleszcza, znacznie lepiej go usunąć. Najlepiej jednak zabezpieczyć się przed nimi. – Czosnek i olej goździkowy są repelentami, które mogą w pewnym stopniu zniechęcić kleszcze – dodaje. – Zwróćmy uwagę, by preparat kupowany w aptece zawierał DEET. Im więcej tej substancji, tym lepsze działanie preparatu – podkreśla gość audycji "Cztery pory roku".
Na wycieczki leśne ubierajmy się szczelnie. Załóżmy np. legginsy, drugą parę skarpet, by kleszcz nie miał dostępu do skóry. Po powrocie do domu zróbmy przegląd całego ciała, ze szczególnym uwzględnieniem pachwin, głowy, pępka czy miejsc za uszami.
Tytuł audycji: Cztery pory roku
Prowadziła: Sława Bieńczycka
Gość: Michał Żak (entomolog)
Data emisji: 5.05.2022
Godzina emisji: 10.20
djr
Kleszcze - co o nich wiemy? Obalamy mity - Jedynka - polskieradio.pl