Od Biblii do newage'owej utopii w "Trójce pod Ksieżycem"

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Od Biblii do newage'owej utopii w "Trójce pod Ksieżycem"
Próba do spektaklu "Bóg i proch"Foto: Marta Ankiersztejn

"Bóg i proch" – pod takim tytułem realizowany jest w Laboratorium CSW Zamku Ujazdowskim eksperymentalny cykl, nazwany przez jego twórców audio-teatrem. 6 maja zostanie zaprezentowana część druga. "Imagine" – to z kolei tytuł nowego spektaklu Krystiana Lupy, którego warszawska premiera odbędzie się w Teatrze Powszechnym 7 maja.  

Próbę swoistego czytania Biblii zestawiamy w jednym wydaniu "Trójki pod Księżycem" z próbą rozliczenia się z utopijnymi ideałami nurtu New Age. I choć zarówno "Bóg i proch", jak i "Imagine" są zdarzeniami teatralnymi, mają one skrajnie różne źródła. Łączy je jednak eksperymentalne podejście do materii teatralnej. W "Trójce pod Księżycem" spotkaliśmy się z autorem scenariusza oraz reżyserem cyklu "Bóg i proch" – Tomaszem Manem. O wizji Krystiana Lupy porozmawialiśmy z dyrektorem Teatru Powszechnego w Warszawie – Pawłem Łysakiem.

Plakat promujący spektakl "Bóg i proch"  Foto: mat. promocyjne Plakat promujący spektakl "Bóg i proch" Foto: mat. promocyjne

Tomasz Man od wielu lat interpretuje Biblię. Wyreżyserował w Teatrze Polskiego Radia dwa słuchowiska "Mojżesz. Remix" oraz "Hiob". W formie audio-teatru powrócił do początku Biblii, czyli do wygnania z raju. Tym razem głównymi motywami będą ofiara i krew. Za sferę dźwięku w obu częściach odpowiada Marek Otwinowski. W części drugiej występują Karolina Gorczyca, Zdzisław Wardejn oraz Mateusz Kmiecik. Nad wizualną stroną całego projektu pracują Aneta Piekarska-Man i Zuzanna Piekarska.

Krystian Lupa natomiast swój teatralny esej buduje na podstawie improwizacji aktorskich. To jedna z jego dwóch metod tworzenia spektakli teatralnych. Najsłynniejsze jego przedstawienia stanowiły adaptacje klasyków: Musila, Brocha, Kubina oraz nade wszystko Bernharda. Tym razem punktem wyjścia scenariusza był pacyfistyczny tekst piosenki Lennona "Imagine". Wojna za naszą wschodnią granicą wpłynęła w zasadniczy sposób na dokończenie procesu twórczego, towarzyszącego przygotowaniom do premiery.

Plakat promujący spektakl "Imagine" w reżyserii Krystiana Lupy Plakat promujący spektakl "Imagine" w reżyserii Krystiana Lupy

"Imagine" to koprodukcja Teatru Powszechnego w Warszawie z Teatrem Powszechnym w Łodzi, w którym 23 kwietnia odbyła się prapremiera podczas Festiwalu Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych. Spektakl został zrealizowany poza tym w ramach europejskiego projektu "Prospero. Extended Theatre".

Wydanie "Trójki pod Księżycem" otworzył Leszek Możdżer, który w Studiu im. A. Osieckiej nagrywał z orkiestrą instrumentów dawnych nową płytę. Równolegle artysta przygotowuje 12 Enter – Enea Festiwal i w TPK mamy przywilej zapowiedzieć zarówno premierę płyty, jak i Festiwal.

Zapraszamy w najgorętszym momencie sezonu 2021/22.


Posłuchaj

1:54:46
Wokół spektakli "Bóg i proch" i "Imagine" w "Trójce pod Księżycem" (Trójka Pod Księżycem)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Trójka pod Księżycem
Prowadzi: Barbara Marcinik
Wydawca: Aleksandra Kaczkowska
Data emisji: 06.04.2022
Godzina emisji: 0.06

mb/kr

Polecane