Sztafeta pokoleń w walce o Niepodległą

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Sztafeta pokoleń w walce o Niepodległą
3 maja 2022 roku. Prezydent Andrzej Duda odznacza Orderem Orła Białego działacza antykomunistycznego Antoniego LenkiewiczaFoto: PAP/Mateusz Marek

Święto Konstytucji 3 Maja skłania do refleksji na temat zmagań wielu pokoleń, które walczyły o niepodległość Polski. Wiedza o tych zmaganiach jest fundamentem naszej tożsamości, a tożsamość jest niezbędna dla podtrzymania polskiej suwerenności także i dziś. Dlatego tak ważna jest pamięć. Jak ją zachować? Jak ją pielęgnować?

Antoni Jan Lenkiewicz – działacz opozycji antykomunistycznej odznaczony Orderem Orła Białego

3 maja 2022 roku był dniem 231. rocznicy uchwalenia polskiej konstytucji. Z tej okazji w całym kraju powiewały polskie flagi, odbywały się marsze, w Archikatedrze św. Jana w Warszawie miała miejsce uroczysta msza święta  w intencji Ojczyzny, a prezydent Rzeczypospolitej Andrzej Duda podczas ceremonii na Zamku Królewskim wręczył odznaczenia państwowe.

O niepodległą Polskę, na różne sposoby, walczyły kolejne pokolenia. W "Klubie Trojki" gościły dwie kobiety, o których można powiedzieć, że patriotyzm mają w genach. Ich ojcowie zapłacili za dążenie do niepodległości ojczyzny wysoką cenę, w postaci więzienia, a nawet zesłania na Sybir. Dzisiaj Maria Dorota Pieńkowska – córka oficera AK Stefana PieńkowskiegoAgata Kłopotowska – córka odznaczonego w tym roku Orderem Orła Białego działacza niepodległościowego Antoniego Lenkiewicza, niejako kontynuują dzieło ojców, zajmując się krzewieniem polskości poprzez literaturę.

Najczęściej czytane

Agata Kłopotowska: jestem córką ocalonego

Antoni Jan Lenkiewicz (ur. w 1934 roku w Ostrołęce) jest historykiem, prawnikiem, publicystą i działaczem opozycji antykomunistycznej. W roku 1949 oraz w latach 1956-1963 należał do Związku Harcerstwa Polskiego, a w latach 1949–1952 był współtwórcą i członkiem konspiracyjnego Związku Skautów Polski Walczącej. W październiku 1952 roku za tę działalność został skazany na 12 lat pobytu w stalinowskim więzieniu, jednak po czterech latach został zwolniony na mocy amnestii.

– Przeszedł straszliwe śledztwo. O tym, jakim torturom i udrękom był poddawany, dowiedziałam się dopiero w 2005 roku. Nigdy nie epatował martyrologią i nie chciał mówić o doświadczeniach z więzienia. Kiedy wreszcie przemówił, zrozumiałam, że jestem córką ocalonego. Ciągle planuję, żeby o tym napisać. Kilkanaście lat temu, kiedy tata otworzył wreszcie usta, zanotowałam wiele relacji – mówiła w "Klubie Trójki" Agata Kłopotowska, anglistka, krytyk literacki oraz autorka monografii o pisarzu Januszu Krasińskiego pt. "Żyć dla pisania prawdy".

Antoni Jan Lenkiewicz odegrał ważną rolę w polskiej historii najnowszej również jesienią 1980 roku, kiedy współorganizował NSZZ "Solidarność" we Wrocławiu. Był delegatem na I Krajowy Zjazd Delegatów "Solidarności" i członkiem Zarządu Regionu oraz sygnatariuszem deklaracji założycielskiej Klubów Służby Niepodległości i organizatorem wrocławskiego KSN. Później został współpracownikiem "Tygodnika Solidarność". Od 13 grudnia 1981 do 23 grudnia 1982 był internowany, a następnie pozbawiony pracy do 1990 roku. W latach 1983-1990 należał do Solidarności Walczącej.

Córka Stefana Pieńkowskiego: wszystko sprowadza się do podejścia do prawdy

Zdaniem prowadzącego wtorkowe wydanie "Klubu Trójki" Arkadiusza Gołębiewskiego, współcześnie często dystansujemy się do naszych tradycji niepodległościowych. Co uczynić, by w powszechnej świadomości zaczął przeważać prawdziwy obraz naszej historii? Jak odpowiedziała Maria Dorota Pieńkowska, kustosz Muzeum Literatury, poetka i córka oficera AK Stefana Pieńkowskiego, którego w 1944 roku NKWD aresztowało i zesłało na Syberię, "wszystko sprowadza się do podejścia do prawdy".

– Zawsze tak było. To wyzwanie metafizyczne. Albo szukamy tej prawdy, albo od niej uciekamy. W Polsce bardzo wielu ludzi, być może w związku z naszą dramatyczną, dojmującą historią, myśli, że za mówienie prawdy płaci się ogromną cenę. Teraz płacimy nieco mniejszą cenę, ale nie wiadomo, jaka cenę przyjdzie nam zapłacić za jakiś czas.

Posłuchaj

52:32
Córki patriotów. Agata Kłopotowska i Maria Dorota Pieńkowska gośćmi Trójki (Klub Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Ordery Orła Białego w Święto Narodowe Trzeciego Maja/Prezydent.pl

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Arkadiusz Gołębiewski
Goście: Agata Kłopotowska (anglistka, krytyk literacki, autorka monografii o pisarzu Januszu Krasińskiego pt. "Żyć dla pisania prawdy", córka działacza niepodległościowego Antoniego Lenkiewicza), Maria Dorota Pieńkowska (kustosz Muzeum Literatury, poetka, córka oficera AK Stefana Pieńkowskiego)
Data emisji: 03.05.2022
Godzina emisji: 22.07

kr

Polecane