Rozpoczęły się matury 2022. Jak poradzić sobie z maturalnym stresem?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Rozpoczęły się matury 2022. Jak poradzić sobie z maturalnym stresem?
Każdy maturzysta w przeddzień egzaminu zastanawia się, czy ostatnie chwile poświęcić na powtarzanie materiału, czy może oddać się odpoczynkowi. W obu przypadkach młodych ludziom towarzyszy stresFoto: shutterstock.com

Dla ok. 290 tys. tegorocznych absolwentów liceów ogólnokształcących, techników i szkół branżowych II stopnia obowiązkowym pisemnym egzaminem z języka polskiego na poziomie podstawowym w środę po godzinie 9.00 rozpoczęły się matury. Znaczy to, że w tej chwili w Polsce mamy tysiące młodych ludzi zestresowanych podejściem do egzaminu. Jak poradzić sobie z maturalnym stresem?

Sposób na maturalny stres? Warzywa i owoce

4 maja rozpoczęły się Matury 2022. O godz. 9.00 maturzyści w całej Polsce zasiedli do pisemnych egzaminów z języka polskiego na poziomie podstawowym, a przed nimi kolejne testy. Z pewnością każdy z nich w przeddzień maturalnych zmagań zastanawia się, czy ostatnie chwile przed wejściem na salę egzaminacyjną poświęcić na powtarzanie materiału, czy może oddać się odpoczynkowi. W obu przypadkach młodych ludziom towarzyszy stres. 

Ze stresem, który idzie w parze z podejściem do egzaminów naturalnych, można poradzić sobie na przykład za pomocą odpowiedniej diety. – Są badania, które pokazują, że zwiększone spożycie warzyw i owoców w ciągu 24 godzin może przełożyć się na pozytywne efekty w postaci hormonów odpowiedzialnych za poczucie szczęścia, które niewątpliwie pozwolą nam poradzić sobie ze stresem – mówi psycholog i dietetyk dr Mariusz Jaworski. – Pamiętajmy, że to nie działa od razu i nie zastępuje umiejętności radzenia sobie ze stresem – podkreśla.

Czytaj także:

Ćwiczenia oddechowe i medytacja przed egzaminem

Tu przydaje się wiedza na temat podstawowych ćwiczeń oddechowych, które pozwolą choć trochę uwolnić przedmaturalny stres. Wykonywanie jednego nich proponuje Dagmara Szybrzak, instruktorka pilatesu. – Należy złączyć obydwie dłonie na wysokości klatki piersiowej, potem powoli podnosimy je, nabieramy dużo powietrza i z wydechem powoli opuszczamy do boków. Ćwiczenie powtarzamy parokrotnie – instruuje. – Warto też zrobić sobie krótką medytację, szczególnie przed pójściem spać, kiedy głowa jest zajęta wszelkimi myślami i różnymi informacjami – dodaje.

Czy matura zawsze musi być stresująca? – Do pewnego stopnia musi i powinna. Stres działa motywująco i sprawia, że lepiej radzimy sobie z wyzwaniem, które przed nami stoi – odpowiada Marcin Smolik, dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej. – Natomiast stres na pewno jest mniejszy, gdy przygotowujemy się regularnie, a nie na ostatnią chwilę – zaznacza.

Posłuchaj

3:23
Matura bez stresu – czy to możliwe? (Pora na Trójkę)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Matura bez stresu - rozmowa z psycholog. Porady, wskazówki, techniki relaksacyjne/Powtórka z biologii

***

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Karol Gnat
Autor materiału reporterskiego: Józef Niewiarowski
Data emisji: 04.05.2022
Godzina emisji: 7.18

IAR/kr

Polecane