"Dla ocalenia Ojczyzny". Zobacz serwis specjalny na temat Konstytucji 3 maja

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"Dla ocalenia Ojczyzny". Zobacz serwis specjalny na temat Konstytucji 3 maja
Mat. prasowe/PRFoto: PR/Łukasz Haponiuk

Polskie Radio we współpracy z Kancelarią Sejmu RP przygotowało multimedialny serwis specjalny poświęcony Konstytucji 3 maja. Dostępny jest on pod adresem: konstytucja3maja.gov.pl.

W czasach, kiedy zachwiał się stary porządek świata - czasach filozofów i rewolucjonistów – jednym świtała wolność, a inni musieli jej bronić. Polsko-litewska Rzeczpospolita, słabła dzień po dniu. Sąsiednie państwa bezprawnie wyszarpały jej prowincje. W tej czarnej godzinie zawiązuje się konspiracja. "Dla ocalenia ojczyzny" powstaje rewolucyjny dokument – Konstytucja 3 maja.

Pierwsza nowoczesna ustawa zasadnicza w Europie i druga na świecie była dziełem oświeceniowych reformatorów, których celem było ratowanie pogrążonej w chaosie Rzeczpospolitej. Choć Polska zniknęła z mapy Europy zaledwie cztery lata po jej uchwaleniu, dla Polaków stała się symbolem rozpaczliwej próby naprawy swojego kraju.

Multimedialny, interaktywny i narracyjny serwis specjalny Portalu Polskiego Radia https://konstytucja3maja.gov.pl/pl  - utworzony w 2021 roku z okazji 230. rocznicy uchwalenia Ustawy - w przystępy i plastyczny sposób przypomina, jak doszło do uchwalenia Konstytucji oraz jakie były jej postanowienia. To niezastąpione kompendium wiedzy dla pasjonatów historii i znakomite narzędzie dla nauczycieli i uczniów.

Śledzimy tekst dokumentu i wyjaśniamy jego fragmenty, żeby pokazać planowane reformy, których zadaniem była rewolucyjna modernizacja kraju – uratowanie go przed widmem upadku. Przedstawiamy bohaterów tamtego czasu – zarówno wielkich politycznych graczy decydujących o kształcie ówczesnej Europy i losach narodów, jak i świadków podpisania dokumentu. Sięgamy do ikonicznego obrazu Jana Matejki "Konstytucji 3 maja 1791 roku", który jak w soczewce skupia historię, osoby i symbole tamtych dni.

O znaczeniu Konstytucji mówią historycy, profesorowie Richard Butterwick-Pawlikowski, Włodzimierz Suleja i Marek Kornat.

Warto zaznaczyć, że serwis ma także za zadanie popularyzowanie wiedzy o Konstytucji 3 maja poza granicami Polski, dlatego też powstały dodatkowe wersje językowe strony – angielska i litewska.


Polecane