"Mit założycielski odrodzonej Polski". Dr Andrzej Anusz o konstytucji

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"Mit założycielski odrodzonej Polski". Dr Andrzej Anusz o konstytucji
Warszawa, 03.05.2011. Uroczyste otwarcie ekspozycji Oryginału Konstytucji 3 Maja 1791 w Galerii Kordegarda w WarszawieFoto: PAP/Tomasz Gzell

 – Konstytucja 3 maja była puntem odniesienia dla wielu pokoleń Polaków po tym, jak utraciliśmy niepodległość po trzecim rozbiorze Polski w 1795 roku. To był taki mit historyczny, mit założycielski odrodzonej Polski – powiedział na antenie Programu 3 Polskiego Radia dr Andrzej Anusz z Instytutu Piłsudskiego. Gośćmi Beaty Michniewicz w "Śniadaniu w Trójce" byli także politolog prof. Kazimierz Kik, ks. prof. Piotr Mazurkiewicz z UKSW oraz działacz społeczny Jan Śpiewak. 

3 maja 1791 roku Sejm Czteroletni po burzliwej debacie przyjął przez aklamację ustawę rządową, która przeszła do historii jako Konstytucja 3 maja. Była ona drugą na świecie i pierwszą w Europie ustawą regulującą organizację władz państwowych, prawa i obowiązki obywateli. Była ostatnią próbą ratowania Rzeczypospolitej. Dawała nadzieję na wzmocnienie państwa polskiego, w którym przez wieki dominowała zasada "liberum veto".

"Mit założycielski odrodzonej Polski"

W dniu Święta Narodowego Trzeciego Maja goście audycji omówili burzliwą historię Polski. Doktor Andrzej Anusz podkreślił, że "możemy być dumni z Konstytucji 3 maja".  Ona była puntem odniesienia dla wielu pokoleń Polaków po tym, jak utraciliśmy niepodległość po trzecim rozbiorze Polski w 1795 roku. To był taki mit historyczny, mit założycielski odrodzonej Polski  powiedział gość radiowej Trójki.

Z kolei publicysta Jan Śpiewak zwrócił uwagę na fakt, że "nie wolno zapominać, że Konstytucja 3 maja została uchwalona trochę w sytuacji zamachu stanu, gdy część posłów wyjechała ze stolicy i tylko wtedy możliwe były takie reformatorskie poczynania".

Prof. Kazimierz Kik wskazał, że dokument "nie otwierał przed Polską jaśniejszej strony historii, ale dał nam legitymację do bycia jednym z głównych fundamentów cywilizacji europejskiej". 

Według ks. prof. Piotra Mazurkiewicza "Konstytucja 3 maja z jednej strony podejmowała istotną reformę idącą w dobrym kierunku, a z drugiej strony poszerzała pojęcie narodu, tzn. dawała prawa mieszczanom".

***

Konstytucja 3 maja ograniczyła znacząco demokrację szlachecką, odbierając prawo głosu i decyzji w sprawach państwa szlachcie nieposiadającej ziemi, a także zniosła liberum veto. Ponadto zmieniła ustrój państwa na monarchię dziedziczną, wprowadziła częściowe zrównanie praw osobistych mieszczan i szlachty oraz zapewniła chłopom ochronę państwa, łagodząc w ten sposób nadużycia pańszczyzny.

***

Kliknij w obrazek i dowiedz się więcej:

src=" //static.prsa.pl/b5b00b07-81c4-4345-a770-a45fe6df6726.file"

***

Audycja: Śniadanie w Trójce
Prowadziła: Beata Michniewicz
Goście: dr Andrzej Anusz (Instytut Piłsudskiego), prof. Kazimierz Kik (politolog), ks. prof. Piotr Mazurkiewicz (UKSW) oraz Jan Śpiewak (działacz społeczny)
Data emisji: 03.05.2022
Godzina emisji: 9.10

nt

Polecane