Laureatka konkursu o Katyniu: Żeby pamiętać, żeby nie było kłamstw

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Laureatka konkursu o Katyniu: Żeby pamiętać, żeby nie było kłamstw
"Polskie serce pękło. Katyń 1940". Dziś poznamy laureatów konkursuFoto: sejm.gov.pl

Już po raz trzeci odbył się ogólnopolski konkurs "Polskie serce pękło. Katyń 1940" skierowany do młodzieży i studentów. Młode osoby z całego kraju przygotowywały prace plastyczne, wypracowania, teksty piosenek oraz scenariusze lekcji poświęconych historii zbrodni katyńskiej. Laureaci zostali zaproszeni do Sejmu, na galę wręczenia nagród. Pomysłodawcą konkursu jest marszałek Sejmu Elżbieta Witek, a patronem i współorganizatorem - Polskie Radio.

Laureatką w kategorii „tekst piosenki” została Paulina Gołębiewska, z Zespołu Szkół nr. 2 w Rypinie. – Ten temat mnie zainteresował, a później jeszcze pani od polskiego mnie zachęciła. W piosence opisałam to, jak Polacy umierali, oraz że należy zachować o nich pamięć, że nie można o nich zapomnieć. I żeby nie było tych kłamstw, że to ktoś inny zrobił, a nie Rosjanie – tłumaczy.

Adriana Wojtiuk, z Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Zamościu, przygotowała zwycięski medal zainspirowany historią zbrodni katyńskiej. Laureatem w kategorii literackiej został Jakub Osnowski z I LO w Mielcu, a najlepszą lekcję poświęconą historii Katynia przygotowała Katarzyna Gołota z Uniwersytetu Gdańskiego.

Nagrody laureatom wręczyła marszałek Sejmu, Elżbieta Witek. – Ta edycja była wyjątkowa, myślę, że również dla uczestników. Po naszej wschodniej stronie widzimy, że trwa okrutna, mordercza wojna z narodem ukraińskim. Najeźdźca jest dokładnie ten sam, który 82 lata temu dokonał masowej egzekucji polskich oficerów, polskiej inteligencji – mówiła po gali wręczenia wyróżnień.

– Polskie Radio jest patronem tego konkursu, zwycięska piosenka była nagrywana w studiu PR. Dla Polskiego Radia jest to wielki zaszczyt, a ja jako prezes Polskiego Radia jestem dumna, że pomysłodawczyni konkursu, pani marszałek Elżbieta Witek, zaproponowała, aby to właśnie Polskie Radio objęło go patronatem – mówiła prezes Polskiego Radia, Agnieszka Kamińska: – To, co dzieje się za naszą wschodnią granicą, pokazuje, że niezależnie, czy jest to Rosja carska, Rosja sowiecka czy Rosja neoimperialna, cały czas metody są takie same: strzały w tył głowy, związane ręce, masowe groby. To teraz właśnie obserwujemy, to jest przerażające, potworne. Pokazuje to też, jak ważną rolę pełnią media, których obowiązkiem jest pokazywanie prawdy i mówienie o tej prawdzie – wskazywała znaczenie pokazywania związków historii z teraźniejszością.

Gala finałowa III edycji konkursu "Polskie serce pękło. Katyń 1940"/YouTube Sejm RP


Posłuchaj

3:09
Gala wręczenia nagród III edycji konkursu "Polskie Serce Pękło. Katyń 1940" (Zapraszamy do Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki
Prowadzi: Piotr Łodej
Autor materiału reporterskiego: Michał Kowarski
Data emisji: 2.05.2022
Godzina emisji: 18.22

IAR/pr

Polecane