Barwy narodowe i historia polskiej flagi

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Barwy narodowe i historia polskiej flagi
2 maja obchodzimy Dzień Flagi Rzeczypospolitej PolskiejFoto: Shutterstock/Damian Lugowski

Czesław Janczarski w wierszu "Barwy ojczyste" pisał: "Czerwień to miłość, biel - serce czyste". Czy poeta miał rację? Jakie są znaczenie i geneza biało-czerwonych barw?

Barwami królewskimi Rzeczypospolitej Obojga Narodów był sztandar złożony z trzech pasów: dwóch czerwonych umieszczonych w dole i na górze oraz przedzielającego je pasa białego, na których umieszczano zwykle czterodzielny herb Rzeczypospolitej Obojga Narodów. 

Zaczęło się od chorągwi

 Początek flagi narodowych to koniec XVIII wieku. Pojawiły się one wraz z powstającymi państwami narodowymi. Sama flaga jest obiektem stosunkowo młodym. Przez wielu specjalistów uważana jest za najważniejszy symbol. Flaga wywodzi się z chorągwi, które od wieków były najstarszym rozpoznawalnym znakiem bojowym. Był to płat materiału w określonym kolorze z naniesionym godłem. Służył do rozróżniania walczących stron. Chorągiew wyznaczała kierunek natarcia i miejsce zbiórki. Sygnałem do rozpoczęcia bitwy było rozwinięcie jej. Chorągwi nie wolno było zwijać, aż do końca walki – wyjaśniała w Trójce Beata Wolszczak z Działu Edukacyjnego Muzeum Historii Polski.

Godło i flaga

– Z historią flagi związana jest także historia herbu. Trudno opowiadać o tych symbolach osobno. W czasach, kiedy rycerstwo zaczęło szczelniej ubierać się w blachę, trudniej było odnaleźć flagę w ferworze walki. Symbolem nanoszonym na tarczę było więc godło. Kolor tarczy zaś odpowiadał kolorom chorągwi. W późniejszym czasie stało się odwrotnie: od kolorów herbu tworzono flagi. To ważna zasada w heraldyce: co do zasady, u góry flagi znajduje się kolor godła, a u dołu kolor tarczy. Flagi mają różne tradycje i historie. Nie wszystkie państwa trzymają się jednak tych zasad – wyjaśniała gość audycji "Trójka przed południem".

Posłuchaj

10:38
Barwy narodowe i historia polskiej flagi (Trójka przed połduniem)
+
Dodaj do playlisty
+

 

 ***

Tytuł audycji: Trójka przed południem
Prowadzi: Katarzyna Cygler
Gość: Beata Wolszczak (Dział Edukacyjny Muzeum Historii Polski)
Data emisji: 02.05.2022
Godziny emisji: 9.21

zch

Polecane