Największe i najnowocześniejsze w Europie. Pierwsi goście odwiedzili łódzkie Orientarium

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Największe i najnowocześniejsze w Europie. Pierwsi goście odwiedzili łódzkie Orientarium
Kąpiel słoni w łódzkim OrientariumFoto: PAP/Grzegorz Michałowski

Rekiny, słonie i antylopy, a do tego egzotyczne rośliny z różnych zakątków Azji. W Łodzi otwarto największe i najnowocześniejsze w Europie Orientarium. Inwestycja warta 262 mln z zdobywa uznanie turystów. Co można tam zobaczyć? Czym obiekt wyróżnia się na tle innych? 

Orientarium zajmuje powierzchnię prawie dziesięciu boisk piłkarskich, a przy budowie zużyto 25 tys. m sześc. betonu. Całkowita objętość zbiorników wystawowych wynosi prawie 5,8 mln litrów wody. Orientarium to przede wszystkim jednak dom dla egzotycznych zwierząt i roślin z Azji Południowo-Wschodniej.

– To dla nas program priorytetowy. Nie tylko ze względu na monumentalną skalę inwestycji, ale też rolę, jaką obiekt ma odegrać w całym ekosystemie rozrywkowo-turystycznym naszego miasta – mówił Adam Pustelnik, wiceprezydent Łodzi. 

Moc atrakcji dla wszystkich 

– Znajdujemy się teraz przed szybą ekspozycyjną wewnętrznego basenu słonia. Z tego miejsca możemy oglądać kąpiącego się, młodego, zaledwie ośmioletniego osobnika, który przyjechał do nas z Francji – opowiadał Arkadiusz Jaksa, prezes zoo.

– Kąpiel słoni jest jedną z największych atrakcji dnia. Choć zwierzęta nie zawsze mają ochotę wejść do wody. Podczas nagrywania spotu reklamowego słoń Aleksander podszedł do wody, zanużył jedną nogę i zrezygnował. Postanowił zrobić sobie "dzień brudasa"  opowiada z uśmiechem pracownik Orientarium. 

Fauna i flora

Na zwiedzających czeka 35 gatunków zwierząt lądowych, 180 gatunków ryb i mierzący 26 m długości podwodny tunel. Ponadto odwiedzający Orientarium mogą oglądać m.in. słonie indyjskie, małpy makaki, bawoły anoa, niedźwiedzie malajskie czy orangutany. W części akwariowej zaś m.in. rekiny i ryby z rafy koralowej.

– Na terenie naszego ogrodu można zobaczyć wiele gatunków zagrożonych wyginięciem. Niektóre z nich będzie można podziwiać tylko w Łodzi  zaznaczył Adam Pustelnik, wiceprezydent Łodzi.

Posłuchaj

3:10
Największe i najnowocześniejsze w Europie. Pierwsi gości odwiedzili łódzkie orientarium (Pora na Trójkę)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Ze względu na duże zainteresowanie władze Orientarium zachęcają, by przed wizytą sprawdzić dostępność biletów online.

***

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Karol Gnat
Autor materiału reporterskiego: Damian Grosicki
Data emisji: 02.05.2022
Godzina emisji: 7.39
zch

Polecane