Niezwykłe znalezisko w Świnoujściu: ukryty sztandar przeleżał w ziemi 77 lat

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Niezwykłe znalezisko w Świnoujściu: ukryty sztandar przeleżał w ziemi 77 lat
Fort Gerharda w ŚwinoujściuFoto: Forum/Bartłomiej Kudowicz

W Świnoujściu dokonano niezwykłego odkrycia. W Forcie Gerharda odnaleziono stary niemiecki sztandar. Ręcznie haftowane dzieło przeleżało w fortowym ogródku blisko 80 lat. 

Podczas nasadzeń w Świnoujściu dokonano prawdziwego odkrycia. Z ziemi wykopano wiadro, w którym znajdował się ręcznie haftowany sztandar. Okazuje się, że pod ziemią przeleżał prawie 80 lat. 

Najprawdopodobniej w 1945 roku Niemcy podczas ucieczki przed wojskami rosyjskimi zakopali stare wiadro, a w nim coś, co było dla nich bardzo cenne. Teraz, po 77 latach, ukryty skarb ujrzał światło dzienne. Stało się to przez całkowity przypadek - podczas kopania grządki pod kwiaty. 

Cenne znalezisko

Jak informują znalazcy, wiadro zakopano bardzo płytko, niedaleko drzewa. – Wykopaliśmy coś i zobaczyłem to wiadro. Byłem bardzo podekscytowany. Zobaczyłem frędzelki, które sugerowały, że to może być jakaś flaga lub właśnie sztandar. To były wielkie emocje i ogromna niespodzianka – zaznacza jeden z nich. 

– Niestety stan sztandaru nie jest najlepszy. Spędził 77 lat w metalowym wiaderku, zakopany w ziemi. Cudem jest, że zachował się w całości – zaznaczył Piotr Piwowarczyk z Fortu Gerharda w Świnoujściu.

Jak sztandar znalazł się pod ziemią? – Najprawdopodobniej ktoś, kto ewakuował się ze Świnoujścia, po prostu postanowił ten sztandar i inne przedmioty zakopać i ocalić od zniszczenia – dodaje.

Posłuchaj

2:26
Niezwykłe znalezisko w Świnoujściu: ukryty sztandar przeleżał w ziemi 77 lat (Pora na Trójkę)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Na sztandarze najlepiej zachował się herb Prus. Gruby haft jest niemal nienaruszony. O dalszych losach znaleziska zdecyduje wojewódzki konserwator zabytków. 

***

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Karol Gnat
Autorka materiału reporterskiego: Joanna Maraszek
Data emisji: 02.05.2022
Godzina emisji: 6.41
zch

Polecane