Podróże bliskie i dalekie. Najpiękniejsze miejsca w Polsce i na świecie

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Podróże bliskie i dalekie. Najpiękniejsze miejsca w Polsce i na świecie
Wydmy w Słowińskim Parku Narodowym Foto: Shutterstock

Czy aby odnaleźć piękne krajobrazy, zawsze trzeba wyjeżdżać gdzieś bardzo daleko? Jak zachwycić się pięknem natury i dostrzec jej wyjątkowość w naszej okolicy? – Na te pytania w audycji "Zagadkowa niedziela" odpowiedziała Anna Olej-Kobus, podróżniczka.

– Mówią o mnie Anka Afrykanka. Duszą należę właśnie do tego kontynentu. Chętnie i często tam powracam – mówi o sobie Anna Olej-Kobus.

Piękno pustyni

– Mamy w Polsce jedną pustynię, która jest nią nawet z nazwy. Powstanie tego miejsca jest wynikiem pewnej katastrofy ekologicznej. W okolicy Błędowa zaczęli osiedlać się ludzie, którzy wycinali krzewy i drzewa. Zrobiło się tak pusto, że miejsce zostało pustynią. Ekolodzy na powrót martwią się teraz, bo zaczęła ona zarastać – wyjaśniała gość "Zagadkowej niedzieli".  Mamy też pustynię, która nią nie jest, ale wygląda dokładnie tak, jak Sahara. To miejsce z pięknymi wydmami, znajduje się w okolicach Łeby. Mam tutaj na myśli Słowiński Park Narodowy. To teren tak piękny, że kręcono na nim film "W pustyni i w puszczy". Cudowne jest to, że tuż obok jest morze. Można więc najpierw wytarzać się w piasku, a potem pobiec do wody – mówiła w Trójce Anna Olej-Kobus.

Zachwyt i podróże 

– Znalazłam moją ukochaną pustynię na drugim końcu świata, w Afryce. To pustynia Namib. Jej wydmy mają do 300 metrów. To więcej niż Pałac Kultury i Nauki w Warszawie. Na dokładkę tamtejszy piasek ma pomarańczowy kolor, widać to głównie przy wschodzie i zachodzie słońca. W tamtym miejscu żyją oryksy, piękne antylopy z długimi rogami. Pustynia jest pełna życia. Można spotkać na niej m.in. jaszczurki i skorpiony – podsumowała podróżniczka. 

Posłuchaj

48:03
Podróże bliskie i dalekie. Najpiękniejsze miejsca w Polsce i na świecie (Zagadkowa niedziela/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Zagadkowa niedziela
Prowadzi: Katarzyna Stoparczyk
Gość: Anna Olej-Kobus (podróżnik, fotograf)
Data emisji: 1.05.2022
Godzina emisji: 09.08

Polecane