"Po to by byli wolnymi od obcej przemocy" [POSŁUCHAJ]

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"Po to by byli wolnymi od obcej przemocy" [POSŁUCHAJ]
Henryk Talar w Studiu Polskiego Radia. Foto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

Dramat historyczny Tomasza Lerskiego pod tytułem "Po to by byli wolnymi od obcej przemocy hańbiących nakazów" powstał na zamówienie Teatru Polskiego Radia w związku z 229. rocznicą uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Akcja słuchowiska nie dzieje się jednak ani w Warszawie, ani w Polsce. Autor umieścił ją w realiach dworów panujących Berlina, Petersburga i Wiednia.

Słuchowisko na Scenie Teatralnej Trójki 1 maja 2022 roku poświęcone było nie Święcie Pracy i nie zbliżającej się rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. To opowieść o tym, jak trzy mocarstwa usiłowały obalić konstytucję oraz pozbyć się definitywnie Polski po I rozbiorze. I choć akcja sztuki toczy się pod koniec XVIII wieku, w obecnej sytuacji, broniącej swojej niepodległości Ukrainy i zagrożenia pokoju w całej Europie, słuchowisko wybrzmiało szczególnie mocno.

Rozgrywki i spiskowe posunięcia władców

Słuchowisko przedstawia tajne rozgrywki i spiskowe posunięcia trojga władców: Katarzyny II, carycy Rosji, Leopolda II - cesarza Austrii oraz Fryderyka Wilhelma II - króla Prus, tudzież  ich doradców i ambasadorów, mające na celu obalenie polskiej konstytucji oraz doprowadzenie do rozbioru Polski. Zamiary swe realizują skutecznie, prowadząc misterną grę dyplomatyczną. Główną beneficjentką tej potężnej intrygi staje się Rosja. Katarzyna II triumfuje.

W słuchowisku w reżyserii Janusza Kukuły usłyszeliśmy znakomitych aktorów. W roli króla Prus wystąpił Henryk Talar. Jego doradcę Friedricha von Arnima odtwarza Olgierd Łukaszewicz, zaś podstępną carową Rosji jest Ewa Kania.

W roli Johanna von Cobenzla, posła austriackiego w Petersburgu, usłyszeliśmy Krzysztofa Gosztyłę. Jako Leopold wystąpił Andrzej Ferenc, a jego doradca Wenzel von Kaunitz (kanclerz Austrii) - Andrzej Mastalerz. Opracowanie muzyczne - Marian Szałkowski, realizacja akustyczna - Agnieszka Szczepańczyk.


"Po to by byli wolnymi od obcej przemocy hańbiących nakazów"

Słuchowisko ukazuje dramat polskiej walki o zachowanie niepodległości w innym niż dotąd ujęciu - poprzez pryzmat połączenia trzech potęg, łamiących bezpardonowo wolność i wszelkie prawa do istnienia słabszego od siebie sąsiada.

Słuchowisko poprzedziło spotkanie z reżyserem Januszem Kukułą. 

***

Tomasz Lerski "Po to by byli wolnymi od obcej przemocy hańbiących nakazów" 

Reżyseria:  Janusz Kukuła

Realizacja akustyczna: Agnieszka Szczepańczyk

Opracowanie muzyczne: Marian Szałkowski

Obsada: Henryk Talar, Olgierd Łukaszewicz, Ewa Kania, Krzysztof Gosztyła, Andrzej Ferenc, Andrzej Mastalerz, Maciej Gudowski

***

"Po to by byli wolnymi od obcej przemocy hańbiących nakazów" – 1 maja 2022 – 22.05.

Czas trwania – 45’49”

Polecane