Mariusz Kozik: jako dziecko rysowałem żołnierzy i rycerzy

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Mariusz Kozik: jako dziecko rysowałem żołnierzy i rycerzy
Mariusz Kozik to malarz, ilustrator i artysta koncepcyjny. W audycji "Trzy gramy Redbada" opowiedział o swojej działalności, dorobku i zamiłowaniu do historiiFoto: shutterstock.com

Mariusz Kozik to malarz, ilustrator i artysta koncepcyjny. Wiele z jego prac dotyczy tematów militarnych. W swojej działalności skupia się na poprawności historycznej i wiernym odwzorowaniu realiów. O swoim dorobku i zamiłowaniu do historii opowiedział w audycji "Trzy gramy Redbada".

 Od piętnastu lat pracuję nad kolejną bitwą  powiedział.  Piętnaście lat temu doznałem olśnienia. Uświadomiłem sobie, że sztuka współczesna, którą wtedy się zajmowałem, jest wprawdzie ciekawa, ale nie daje mi dużego pola manerwu, jeśli chodzi o relacje, które we mnie drzemią – zaznaczył w Trójce.

– Sztuka współczesna neomarksistowska, bo tak należy ją traktować, nie pokrywa się z myśleniem o świecie i o wartościach, które kultura powinna nieść ze sobą. Od piętnastu lat pochylam się na wojennym projektem. Pracuję nad organizacją pola bitwy. Jestem ilustratorem, niektórzy mogą powiedzieć również, że malarzem batalistycznym. To jednak nie ogranicza mojej działalności. Robiłem też okładki książek czy concept-arty do filmów. Zajmuję się szeroko pojętą batalistyką i przekładam pamięć historyczną, ważne momenty życia człowieka naszej kultury, na płaszczyznę  wyjaśnił w audycji "Trzy gramy Redbada".

Artystyczne początki 

 Gdy byłem dzieckiem, często sięgałem do wypowiedzi typowo komiksowych. Rysowałem i malowałem żołnierzy i rycerzy. Jakość historii ciążyła na mnie bardzo długo. Nawet gdy zajmowałem się już sztuką współczesną, ten wątek cały czas się u mnie pojawiał. Próbowałem sięgać po niego i znaleźć go w sztuce współczesnej, dotykając historii i mitu. Przyszedł jednak czas, gdy fascynacje z dzieciństwa trzeba było wyciągnąć z powrotem. Musiałem popatrzeć na to, co dla mnie najistotniejsze. To był dobry ruch. Do tego, bym spróbował popracować nie tylko na płótnie, ale też na tablecie, namówił mnie mój brat   podsumował Mariusz Kozik. 

Posłuchaj

51:40
Mariusz Kozik: jako dziecko rysowałem żołnierzy i rycerzy (Trzy gramy Redbada/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Czytaj także:

 

Mariusz Kozik - Flashbacks / Polish Digital Art

***

Tytuł audycji: Trzy gramy Redbada
Prowadzi: Redbad Klynstra-Komarnicki
Gość: Mariusz Kozik (malarz, ilustrator i artysta koncepcyjny)
Data emisji: 30.04.2022
Godzina emisji: 12.05

Polecane