Wyjątkowe obchody Międzynarodowego Dnia Tańca

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Wyjątkowe obchody Międzynarodowego Dnia Tańca
Międzynarodowy Dzień Tańca - plakatFoto: mat. prasowe

W tym roku Międzynarodowy Dzień Tańca trwa trzy dni i kończy się w sobotę, 30 kwietnia. Tym razem jego program został stworzony we współpracy z artystami z Ukrainy i Polski pod hasłem "Ramię w ramię".

  • Międzynarodowy Dzień Tańca został ustanowiony w roku 1982 przez Komitet Tańca Międzynarodowego Instytutu Teatralnego dla upamiętnienia wielkiego choreografa Jean-Georgesa Noverre'a. 29 kwietnia to dzień jego chrzcin.
  • W tym roku Międzynarodowy Dzień Tańca w Polsce odbywa się pod hasłem "Ramię w ramię" i jest współtworzony przez artystów z Polski i Ukrainy

Sztuka najbardziej pierwotna

– Wszystko wymaga promocji, a taniec tym bardziej. Niechętnie nas zapraszają, aby mówić o tańcu, tymczasem o tańcu trzeba mówić, trzeba go promować. A przede wszystkim taniec trzeba pokazywać i przeżywać, bo to jest najważniejsze. Także w kontekście współczesnego tańca pojmowanego jako sejsmograf pewnych odczuć ludzkich – tłumaczy Jadwiga Majewska, kierownik Działu Naukowo-Wydawniczego w Instytucie Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie. – Bo to jest sztuka najbardziej pierwotna, najbardziej w nas zakorzeniona, chociaż to może dzisiaj dziwnie brzmi, kiedy jeździmy samochodami, rosną nam brzuchy i nie lubimy się ruszać. To jednak taniec jest nam przekazywany w genach z pokolenia na pokolenie – wskazuje.

Tańcem uwolnić się od traumy

– Taniec buduje wspólnotę, oczyszcza, daje poczucie wolności i uwolnienia: możemy się pozbyć stresu, traumy. Właśnie m.in. dlatego zorganizowaliśmy dla ukraińskich dzieci trzydniowe warsztaty, podczas których będą mogły radośnie, swobodnie pozbyć się tej traumy, z którą przyjechały do Polski – opowiada rozmówczyni Piotra Firana. – Mamy trzy dni warsztatów po trzy grupy wiekowe, więc wiele dzieci skorzysta z tej oferty. Prowadzi je Tetiana Tizenberg, dyrektorka szkoły tańca Totem Dance School z Kijowa. Oczywiście są to warsztaty darmowe – dodaje.

Niespodziewana zmiana planów

– W tym roku obchodzimy 40-lecie ustanowienia 29 kwietnia Międzynarodowym Dniem Tańca. Zrobił to w 1982 roku Komitet Tańca Międzynarodowego Instytutu Teatralnego, by w ten sposób upamiętnić wielkiego choreografa Jean-Georgesa Noverre'a i dzień jego chrzcin – mówi Trójkowy gość. – Kiedy wcześniej planowaliśmy obchody Międzynarodowego Dnia Tańca, planowaliśmy je dużo wcześniej i skromniej. Planowaliśmy się skupić na absolwentach, młodych twórcach polskich szkół baletowych i pomóc im w pokazaniu się na scenie i swojej twórczości – tłumaczy.

Jednak wydarzenia za wschodnią granicą spowodowały całkowitą zmianę pierwotnych planów.

Przeczytaj także


– Współpracujemy z ukraińskimi artystami już od lat. Ta współpraca wzbogaca obie strony i dzięki niej dowiadujemy się nowych rzeczy o sobie – deklaruje Jadwiga Majewska. – Wspieramy nie tylko artystów, ale także instytucje kultury. Dlatego jednym z naszych gości będzie pani Anastasija Chajszenec, reprezentująca Ukraiński Instytut, odpowiednik naszego Instytutu Adama Mickiewicza – wskazuje.

Obchody zakończą się 30 kwietnia pokazem prac choreograficznych i filmów tańca, stworzonych przez studentów i absolwentów Wydziału Teatru Tańca w Bytomiu i Zakładu Tańca w Katowicach oraz polską premierą filmu tanecznego „Vodurudu” ukraińskiego reżysera i choreografa, założyciela Apache Crew – Anatolija Sachivko.

VUDURUDU | :+ Międzynarodowy Dzień Tańca/YouTube Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego


Posłuchaj

6:50
40. Międzynarodowy Dzień Tańca (Trójka przed południem)
+
Dodaj do playlisty
+

 


***

Tytuł audycji: Trójka przed południem
Prowadzi: Piotr Firan
Gość: Jadwiga Majewska (kierownik Działu Naukowo-Wydawniczego w Instytucie Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie)
Data emisji: 29.04.2022
Godzina emisji: 11.15

pr

Polecane