Ukraińcy intensywnie uczą się języka polskiego

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Ukraińcy intensywnie uczą się języka polskiego
Ілюстрацыйнае фота.Foto: shutterstock.com

Minęły już ponad dwa miesiące od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Ukraińcy, którzy uciekli przed wojną do Polski i chcą w naszym kraju rozpocząć nowe życie, intensywnie uczą się języka polskiego. Kursy językowe są prowadzone przez organizacje pozarządowe, fundacje i samorządy.

  • Od początku wojny do Polski wjechało już ponad 3 mln Ukraińców. Część z nich planuje zostać tu na stałe: rozpocząć nowe życie, podjąć pracę.
  • Mieszkańcy wschodnich regionów Ukrainy, gdzie dominował język rosyjski, mają większe problemy ze zrozumieniem i nauką języka polskiego.

Liczy się jakość, nie ilość

– Uczą się języka polskiego, bo wielu z nich nie widzi możliwości pracy na Ukrainie, więc chcą pracować w Polsce – tłumaczy Anna Łozowska-Patynowska, dyrektor biura fundacji Lex Humana. – Na początku było to sześć osób, teraz jest już osiem. Mają za sobą już 20 godzin nauki z 30, które zaplanowaliśmy. Jest to niewiele, ale planujemy już nowy projekt, w którym będzie więcej godzin do dyspozycji – opowiada.

– Stwierdziliśmy, że nie ilość, ale jakość jest ważna, zresztą nasze warunki lokalowe pozwalają tylko na takie zajęcia – wyjaśnia. – Ale już organizujemy kolejne grupy: dwie są już zrekrutowane – dodaje.

Ci z zachodu mają łatwiej

Kurs prowadzi pani Olga Semeniuk, która też jest Ukrainką, ale w Polsce mieszka już od kilkudziesięciu lat, więc doskonale zna język i realia naszego kraju. – Ta grupa, którą uczę teraz, przyjechała ze wschodu, z rejonu, gdzie dominował język rosyjski, więc mają pewne problemy. Gdyby przyjechali z zachodniej Ukrainy, ze Lwowa, to byłoby im lżej – wskazuje. – Mamy kłopoty z wymową – potwierdza pani Anna, która z synem przyjechała z Melitpola, na południowym wschodzie Ukrainy.

Na szczęście pani Olga nie stawia ocen swoim "uczniom": – Tylko mówię: dobrze, bardzo dobrze, chwalę – śmieje się.

Przeczytaj także


Posłuchaj

3:04
Lekcje polskiego dla ukraińskich uchodźców (Pora na Trójkę)
+
Dodaj do playlisty
+

***

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Łukasz Sobolewski
Autorka materiału reporterskiego: Przemysław Woś (Radio Gdańsk)
Data emisji: 29.04.2022
Godzina emisji: 8.19

pr

Polecane