"Podwójny gaz" – weekendowy problem na drogach

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"Podwójny gaz" – weekendowy problem na drogach
Mimo znaczących kar część kierowców nadal wsiada za kierownicę po alkoholuFoto: shutterstock.com

Majówka to czas wyjazdów i spędzania czasu także w towarzystwie alkoholu. Co roku, właśnie w te dni, na polskich drogach dochodzi do wielu kolizji i wypadków. Ich przyczyną bardzo często jest fakt, że kierowca jechał "na podwójnym gazie". Co robić, kiedy mamy podejrzenia, że samochód przed nami jest kierowany przez osobę będąca "pod wpływem"?

  • W majowy długi weekend co roku dochodzi do rekordowej liczby wypadków, także tych ze skutkiem śmiertelnym. W zdecydowanej większości powodem jest jazda pod wpływem alkoholu
  • W Polsce poziom alkoholu dopuszczalny podczas prowadzenia samochodu wynosi 0,1 mg/L w wydychanym powietrzu, czyli 0,2 promila we krwi.

Podróż w planie? Zapomnij o alkoholu!

– Najważniejsze jest, że jeżeli planujemy jakąkolwiek podróż – samochodem, jednośladem, nawet pieszo – nie powinniśmy spożywać alkoholu, bo zawsze ma on negatywny wpływ na nasze zachowanie. Przepisy wyróżniają dwa stany, w jakich możemy się znajdować i, w zależności od tego, dalsze konsekwencje. Dopuszczalne jest 0,2 promila, przy 0,2-0,5 promila mówimy o wykroczeniu, a powyżej 0,5 promila jest to już przestępstwo – wylicza młodszy aspirant Michał Sobiesiak, komenda miejska w Słupsku. – Ważne jest, aby wszyscy byli świadomi, że samo zatrzymanie przez policję, kiedy jesteśmy pod wpływem alkoholu czy innego środka, to są najmniejsze konsekwencje. Dużo poważniejsze pojawiają się, gdy nie zostaliśmy zatrzymani, a doprowadzimy do jakiegoś zdarzenia: wtedy zaczynają się duże problemy prawne i społeczne – ostrzega.

Masz podejrzenie? Zgłaszaj bez wahania!

– Jeżeli tylko pojawia się jakakolwiek wątpliwość co do stanu psychofizycznego kierowcy, bądź innego uczestnika ruchu drogowego, należy jak najszybciej poinformować o takim zdarzeniu pod numerem 112. Zaczynamy od tego w jakim mieście się znajdujemy, jaką drogą się poruszamy i w którym kierunku. W dalszej kolejności jaki to jest pojazd: najlepiej kolor, marka i, jeżeli się uda dostrzec i zapamiętać, nr rejestracyjny – tłumaczy Trójkowy specjalista. – Policjanci niezwłocznie udadzą się w to miejsce i dokonają sprawdzenia tej osoby – zapewnia.

– Zachęcam, abyśmy to robili za każdym razem, nawet jeśli nie jesteśmy pewni, czy ta osoba spożywała alkohol. Lepiej 10 razy zbadać kogoś, kto jest trzeźwy, niż dopuścić do kierowania kogoś, kto nie powinien za kierownicą się znaleźć – dodaje.

Przeczytaj także


Posłuchaj

4:07
Pijani kierowcy, zmora polskich dróg (Pora na Trójkę)
+
Dodaj do playlisty
+

***

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Łukasz Sobolewski
Autorka materiału reporterskiego: Kinga Siwiec (Radio Gdańsk)
Data emisji: 29.04.2022
Godzina emisji: 7.48

pr

Polecane