Polski samochód elektryczny z PRL? 40 lat temu powstał BEZEMISYJNY Fiat 125p!

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Polski samochód elektryczny z PRL? 40 lat temu powstał BEZEMISYJNY Fiat 125p!
Fiat 125p (1977 r.)Foto: NAC/Grażyna Rutowska

Trudno w to uwierzyć, ale w czasach PRL pracowano w Polsce nad stworzeniem bezemisyjnego Dużego Fiata. Okazuje się, że nie bezskutecznie! Co poszło nie tak?


Fiat 125p/
Fiat 125p - ikona polskich dróg!

Współcześnie niemal każdy producent samochodów ma w swojej ofercie auta elektryczne. Wyjątkiem nie jest też Fiat, który wyprodukował swój pierwszy, elektryczny model już w latach 70. XX wieku. Najciekawsze jest jednak to, że miało to miejsce w Polsce! Był to bezemisyjny samochód, który w całości został zaprojektowany przez narodowych inżynierów. 

Decyzję o stworzeniu takiego auta podjęto nie w Fabryce Samochodów Osobowych w Warszawie, a w Instytutucie Elektrotechniki. Budowa elektrycznego Fiata 125p była eksperymentem i nikt wówczas nawet nie myślał o pełnej realizacji takiego projektu. Zainteresowanie "e-Kredensem" byłoby niemal zerowe.

Wszystko rozpoczęło się w 1977 roku. Najpierw budową pojazdu zajął się wspomniany instytut, a następnie samochód udoskonalano na Politechnice Świętokrzyskiej.


Zasięg elektrycznego 125p nie był oszałamiający, ale też nie tak zły, jak mogłoby się wydawać. Fiat mógł pokonać około 100 kilometrów na pełnym naładowaniu wszystkich ośmiu akumulatorów. Każdy z nich ważył około 40 kilogramów, więc dociążenie było naprawdę duże i wpływało oczywiście na osiągi. Mimo to moc pozwalała na rozpędzenie samochodu do 80 km/h (najsłabszy silnik benzynowy o pojemności 1,3 litra i mocy 60 koni mechanicznych umożliwiał jazdę z prędkością 130 km/h). 


Dziś każdy na własne oczy może zobaczyć elektrycznego Fiata 125p. Ten jedyny i wyjątkowy egzemplarz znajduje się w Narodowym Muzeum Techniki w Warszawie. 


kw

CZYTAJ TAKŻE:

Źródło: autocar.co.uk

Polecane