Elektryzująca historia Sopotu i jego współczesne związki ze Lwowem

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Elektryzująca historia Sopotu i jego współczesne związki ze Lwowem
Jan Matejko Z Lwowskiej Narodowej Galerii Sztuki Im. B.G. Woźnickiego, Muzeum Narodowego W Warszawie Oraz Z Kolekcji PrywatnychFoto: mat. promocyjne

Lwów z Sopotem połączyła sopocka Państwowa Galeria Sztuki. W zamykającym kwiecień wydaniu "Trójki pod Księżycem" opowiadamy o tych dwóch miastach.

Przyjmuje się, że miasto Sopot powstało 1 kwietnia 1902 roku. 14 lutego 1907 roku została otwarta Lwowska Galeria Obrazów. Sopot świętuje więc swoje 120. urodziny, a Lwowska Galeria Obrazów, dziś znana jako Lwowska Narodowa Galeria Sztuki, ma 115 lat. Na jubileusz kurortu Teatr Wybrzeże przygotował premierę spektaklu muzycznego pod zabawnym tytułem "WSopotowzięci". Lwowskiej Galerii nie jest dane świętować. Tysiące dzieł sztuki, zgromadzonych w licznych obiektach należących do niej, jest zabezpieczanych przed nalotami bombowymi. Zabytki Lwowa – między innymi słynny pomnik Mickiewicza, figura Matki Boskiej przed kościołem pw. św. Antoniego, witraże w świątyniach – zostały pozasłaniane deskami i oplecione siatkami.

Pałac Potockich we Lwowie mieści Lwowską Galerię Sztuki  Foto: Forum/Monika Oleksy Pałac Potockich we Lwowie mieści Lwowską Galerię Sztuki Foto: Forum/Monika Oleksy

W "Trójce pod Księżycem", u progu tegorocznej majówki, łączymy się z Sopotem, by w dniu premiery spektaklu na Scenie Kameralnej Teatru Wybrzeże rozmawiać o historii Sopotu. Tę najlepiej zna przewodnik po uzdrowisku, urodzony nieopodal "Monciaka"Wojciech Fułek. Towarzyszy on zastępcy dyrektora Teatru Wybrzeże. Radosław Paczocha jest zarazem kierownikiem literackim Teatru Wybrzeże w Gdańsku, autorem licznych sztuk, z których jedna – "Zapach czekolady" – znalazła się w finale konkursu Trójki i Teatru PR: "Nowe słuchowiska". W wieczór poprzedzający wydanie "Trójki pod Księżycem" odbywała się próba generalna "WSopotowziętych", jesteśmy więc tuż po pokazie spektaklu, którego autorem i reżyserem jest Łukasz Czuj – dyrektor artystyczny Teatru im. Wilama Horzycy w Toruniu.

Państwowa Galeria Sztuki w Sopocie Foto: Forum/Andrzej Bogacz Państwowa Galeria Sztuki w Sopocie Foto: Forum/Andrzej Bogacz


"WSopotowzięci" (gra z tytułem filmu Kondratiuka "Wniebowzięci") to historia miasta, którego specyficzny klimat tworzą zarówno legendarne postaci Parasolnika czy Georga Kanady, jak i letnicy z różnych etapów tej historii, przedwojenna architektura, kultowy Grand, Dom Zdrojowy, a także nowy, "apartamentowy" Sopot "dla bogaczy", stary dworzec kolejowy oraz nowy, który niczym statek kosmiczny znalazł się właśnie w centrum miasta, Opera Leśna i nowoczesny plac Przyjaciół, molo i Łazienki Północne oraz Południowe, mroczne przypadki zaginięć ludzi, gangsterskich porachunków i współczesne życie kulturalne, mające swoją przeszłość muzyczną – jazzową i festiwalową. Jest o czym opowiadać bez końca i my snujemy tę opowieść od początku lat 90., kiedy uzdrowisko budziło się do życia po latach zapomnienia. Powracamy więc do naszej "neverending story" z okazji 120-lecia miasta.

Plakat promujący spektakl "WSopotowzięci"  Foto: mat. promocyjne Plakat promujący spektakl "WSopotowzięci" Foto: mat. promocyjne


Na mapie Trójkowych, trwających już 30 lat, wypraw do Sopotu w połowie lat 90. znalazła się Państwowa Galeria Sztuki (wcześniej BWA), której dyrektorem do końca 2021 roku był Zbigniew Buski. Jest on także naszym gościem w części wydania poświęconej drugiemu z miast. Na początku tego wieku Zbigniew Buski nawiązał współpracę z Narodową Galerią Sztuki we Lwowie. Wojna tocząca się za naszą wschodnią granicą sprawiła, że w tym wydaniu łączymy się również ze Lwowem, z kustoszem Lwowskiej Galerii, by przypomnieć, że pokaźną część jej zbiorów stanowią polskie dzieła sztuki, które po 1945 roku znalazły się za granicą. Igor Chomyn inwentaryzuje polskie obrazy i rzeźby i jest znawcą naszej sztuki XVIII, XIX oraz przełomu XIX i XX wieku.

Życie tysięcy ludzi na Ukrainie jest teraz najważniejsze, ale zagrożona jest także kultura Ukrainy, której część stanowi nasza kultura, stąd pomoc niesiona przez Polskę ma również ów wymiar wspólnotowy – wspólnego dziedzictwa kulturowego.


Posłuchaj

1:48:19
Kulturalne połączenie Sopotu i Lwowa (Trójka pod Księżycem)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Trójka pod Księżycem
Prowadzi: Barbara Marcinik
Wydawca: Aleksandra Kaczkowska
Data emisji: 29.04.2022
Godzina emisji: 0.06

Polecane